A három szövetséges nagyhatalom (Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és a Szovjetunió) kormányfőinek (Churchill, Roosevelt és Sztálin) értekezlete a Krím félszigeten, Jaltában. A 14 fejezetből álló jegyzőkönyvből:
II. „A három hatalom a felszabadított Európa ideiglenes bizonytalanságának időszakában együttes politikát fog folytatni abból a célból, hogy segítsék a náci Németország uralma alól felszabadított népeket, valamint a tengely volt csatlós államainak népeit abban, hogy életbe vágó politikai és gazdasági kérdéseiket demokratikus eszközökkel oldják meg. Európában a rend helyreállítását és a gazdasági élet újjászervezését oly módon kell elérni, hogy ez a felszabadított népeknek lehetővé tegye a nácizmus és fasizmus utolsó maradványainak megsemmisítését és saját választásuk szerinti demokratikus intézmények létesítését (...) a három kormány a felszabadított népeknek együttesen támogatást nyújt a belső rend helyreállításában, az ínséget szenvedő népek megsegítésében és a lakosság összes demokratikus elemeit képviselő ideiglenes kormányzati hatóságok létesítésében, amelyek a lehető legrövidebb időn belül szabad választásokkal a nép akaratának megfelelő kormányokat állítanak fel.”
III. „A három hatalom átveszi Németországban a legfőbb hatalmat. Ennek gyakorlása során olyan intézkedéseket foganatosítanak, amelyeket a jövőben a béke és a biztonság megkövetel, ideértve Németország teljes leszerelését, lefegyverzését és megszállását.”
IV. „A németországi angol és amerikai megszállási övezetből egy részt kihasítanak, amelyet francia csapatok fognak megszállni.”
V. „...a jóvátétel összege 20 milliárd dollár lesz, amelynek 50%-a a Szovjetuniót illeti.” (Az angol delegáció ezt nem fogadta el.)
VII. „Lengyelországban az otthoni és a külföldön élő demokratikus vezetők bevonásával alakítanak kormányt, amely kiírja a szabad választásokat. Lengyelország keleti határául a Curzon-vonalat [az I. világháború utáni párizsi békekonferencián meghatározott vonal, amely nevét az akkori angol külügyminisztertől kapta] jelöli ki, és kilátásba helyezi Lengyelország területének további növelését.”