Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Severoli bécsi nuncius Pálffy kancellárra hivatkozva jelentette a Szentszéknek, hogy a jozefinizmusnak köszönhetően Magyarországon az elmúlt időben évenként több mint 200 katolikus hagyta el vallását. A magyar püspökök többre becsülték ezt a számot, szerintük egész falvak tértek át a felekezetek valamelyikére.

A Helytartótanács 18 253. szám alatt elrendelte, hogy az egyházmegyék javadalmasai kötelesek vagyonuk egy részét a papnövendékek és az elaggott papok otthonai javára hagyományozni. (E tárgyban a királyi rendelet 1802. június 25-én, 6035. szám alatt kelt.)

A királyi kancellária elkészítette alternatív javaslatát az egri püspökség fölosztásáról. A király a három részre való fölosztást fogadta el: az egri püspökségből legyen kihasítva a szatmári és a kassai egyházmegye. → 1803. augusztus 5.

A Helytartótanács közölte I. Ferenc király döntését, lezárva a zirci ciszterci apátságban tartott vizsgálatot: Christoph Bonaventura Heinrichauba küldendő; Zircen legfeljebb 25 szerzetes élhet; a növendékek jöjjenek vissza Zircre, itt legyen noviciátus és teológia (ha kevés a tanár, akkor a veszprémi szemináriumba menjenek a növendékek); leszögezte, hogy az 1772. évi királyi rendelet értelmében idegen országok alattvalói nem lehetnek elöljárók Magyarországon; a jószágkormányzók született magyarok, vagy legalábbis Habsburg-alattvalók legyenek, poroszok soha; Heinrichauba nem kerülhet jövedelem sem pénzben, sem természetben. → 1803. december 9.

Severoli bécsi nuncius jelentése a vatikáni államtitkárnak. Üdvözölte a bencések, ciszterciek és premontreiek visszaállítását, de sérelmezte, hogy az uralkodó a kinevezések esetében kész tények elé állította a Szentszéket, s nem kérte ki annak véleményét. (X. Leó pápa 1514. május 5-én kiadott Supernae dispositionis kezdetű bullájában ugyanis úgy rendelkezett, hogy az egyháznagyok megválasztása a Szentszék hatáskörébe tartozik.) I. Ferenc viszont, mint Magyarország apostoli királya, főkegyúri jogánál fogva a Szentszéknél feleslegesnek tartotta a konzultálást.

I. Ferenc király rendeletével a pannonhalmi főapátságot újra a bencéseknek adta olyan kötelezettségekkel, hogy a pozsonyi, győri, komáromi, esztergomi, pápai és kőszegi gimnáziumokban tanítsanak. (A rendelkezés 1802 és 1815 között megvalósult.)

Az egri káptalan Miklóssy Ferenc káptalani helynököt és br. Fischer István őrkanonokot azzal az utasítással küldte a pozsonyi országgyűlésre, hogy beszéljék le a királyt az egri egyházmegye területének megosztásáról, de ha ez nem sikerül, legalább arra vegyék rá, hogy ne az országgyűlés intézze el a kérdést, hanem annak bezárása után közvetlenül a káptalan. A király az utóbbit nem ellenezte, de az előbbi elől mereven elzárkózott. → július 10.

I. Ferenc király Novák Krizosztomot pannonhalmi főapátnak, Schumann Teofilt pilis–pásztói apátnak, Zasio Andrást jászóvári, Harsányi Istvánt csornai prépostnak nevezte ki.

I. Ferenc király aláírta a diploma restitutionalét, amely újra életre keltette a pannonhalmi bencés főapátságot, a dömölki, a tihanyi és bakonybéli apátságokat, továbbá a ciszterciek egyesített pilis–pásztói apátságát, a jászóvári és csornai premontrei prépostságokat. (A zalavári apátságot nem kellett visszaállítani, mert az a göttweiginek volt a fiókja, s így nem került eltörlésre II. József alatt. Mindegyik rend visszakapta az eltörlés előtt birtokolt ingatlanait és ingóságait, ill. az utóbbi ellenértékét. Ennek ellenében a három rend köteles volt bekapcsolódni a lelkipásztori munkába, a számukra kijelölt gimnáziumokat fenntartani és vezetni. (A jászói premontrei prépostságot egyesítette a leleszi és a várad-előhegyi monostorokkal. A rendet kötelezte arra, hogy átvegye az ungvári, a lőcsei, a nagyváradi és a rozsnyói gimnáziumot. A csornai premontrei prépostsághoz csatolták a türjei és a jánoshidai monostorokat. A csornai premontreiek a szombathelyi és a keszthelyi gimnáziumokban kezdtek el tanítani.)

I. Ferenc király kéziratot intézett gr. Pálffy Károly József kancellárhoz: mivel az egri egyházmegye nagy kiterjedésű, és egy főpásztor nem láthatja el annak kormányzását, a kancellária tegyen javaslatot, hogyan lehetne két, avagy három egyházmegyére fölosztani az egri püspökséget. → április 9., július 10.