Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Ferenc király 197. számú rendelete kötelezővé tette a szegények ingyen temetését.

Zsolnay Dávid vikárius generális jelentést tett zirci vizitációjáról: a kolostor tagjainak száma 28. Közülük a zirci konventben 16, lelkipásztorkodásban 9, jószágkormányzó 2, nyugalomban 1. Született magyar 10, örökös tartománybeli 7, más országokból 11. A növendékek Zircen nevelését ajánlotta. Megállapította: a tilalom ellenére sok pénzt visznek ki. → 1802. július 1.

A Helytartótanács Bajzáth József veszprémi megyéspüspököt, ő pedig Zsolnay Dávid vikárius generálist megbízta a zirci ciszterci apátság belső viszonyainak vizsgálatával. (Mennyi a szerzetesek száma, milyen a nemzetiségi megoszlás, hányan lelkipásztorkodnak, van-e noviciátus és teológia Zircen, milyen nemzetiségűek az elöljárók, megtartják-e a pénzkivitel tilalmát stb.) → 1801. január 3.

A Helytartótanács engedélyezte, hogy a pesti görögök templomukba temetkezhessenek az előírásoknak megfelelő kriptákba. (A templomban 13, a templomudvarban 69 görög holttestet temettek el. 1937-ben exhumálták és a Rákoskeresztúri temetőbe helyezték át őket.)

Christoph Bonaventura, a zirci ciszterci apátság 1779–1793 közötti perjele, a német rendtagok nevében – azok megkérdezése nélkül – panaszt emelt I. Ferenc királynál a németek elnyomatása miatt, hogy így a zirci konvent magyarrá válását akadályozza. → november 25.

A király elrendelte, a Helytartótanács 18 836. szám alatt közzétette, hogy a királyi, városi és községi kegyuraságnál a lelkészi állásra pályázók közül a püspök hármat jelölhet, s a kegyúr a három jelölt közül prezentálhat. A rendelet nem vonatkozott a magánföldesurakra. A szabad királyi városok pedig nem voltak kötelesek a püspök által javasolt három fő közül választani.

A Helytartótanács 6320. számú rendelete előírta, hogy az elhagyott és kitett ún. „státus-gyermekek”-et az uralkodó vallásában kell nevelni, tekintet nélkül a befogadó vagy az örökbefogadó vallására.

Egyhangúlag pápává választották gr. Barnaba Luigi Chiaramonti bíborost, imolai püspököt, aki a VII. Pius nevet vette föl.

Meghalt gr. Batthyány József bíboros hercegprímás, esztergomi érsek. (Az érseki széket 1808-ig nem töltötték be.)

Helytartótanácsi rendelet meghagyta: ha a városi pénztárak valamely felekezeti iskolát segélyeznek, ezentúl kötelesek mindegyik helybeli felekezeti tanintézetet a lakosság felekezeti arányszáma szerint segélyezni.