Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az evangélikus egyház és az állam viszonyának rendezése ügyében a két fél között megkezdődtek az érdemi tárgyalások. → május 27.

A Magyar Kommunista Párt Központi Vezetősége ülésén elfogadták a református egyházzal kötendő megegyezés tervezetét.

Ortutay Gyula kultuszminiszter levélben hívta az egyházakat tárgyalásokra az iskolák ügyében. → május 24.

Öt kisgazdapárti politikus kereste föl Mindszenty József bíboros érseket, hogy rábírják egy a földreformot, a köztársaságot és az államosításokat elismerő nyilatkozat megtételére.

Ortutay Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter sajtókonferencián miniszteriális bizottság megalakulását jelentette be, amelynek feladata, hogy megegyezésre jusson az egyházakkal az iskolák államosítása kérdésében.

Tildy Zoltán köztársasági elnök megbeszélést folytatott a református egyházkerületek elnökségeivel az egyház és az állam között kötendő megegyezésről.

A fatimai májusi ájtatosságon a budapesti Gellért-hegyi Sziklakápolna előtt százezernyi hívősereg vett részt.

A Magyar Kommunista Párt Politikai Bizottsága ismét tárgyalta az iskolaállamosítási törvény tervezetét. A törvény elfogadására június 23-át tartotta kedvező időpontnak.

A Magyarországi Izraeliták Országos Irodájának Intéző Bizottsága és a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitfelekezet Központi Irodája együttes nyilatkozata: „Az izraelita hitfelekezet biztosítva látja létét és fennállását a szabad népi demokráciában.”

A dunamelléki református egyházkerület rendkívüli közgyűlése elfogadta Lázár Andor főgondnok és Ravasz László református püspök lemondását. (Ravasz lemondásával személyi változás történt az Egyetemes Konvent és Zsinat élén is, az addigi alelnök: Révész Imre lépett a helyére. → 1953. március 1.