Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Megalakult az Országos Ortodox Izraelita Árvaház Egyesület. Elnöke: Klein József vezérigazgató.

Turóczy Zoltán püspök – belső szolgálatra korlátozva – átvette a tiszai evangélikus egyházkerület püspöki hivatalának vezetését.

Megalakult a „Lömáán Cion” Cionista Munkaközösség. Célja: a magyarországi zsidóság egységének megteremtése.

A magyar zsidóság talpraállítására megalakult az Önállósító Hitelszövetkezet.

Rákosi Mátyás a Magyar Kommunista Párt budapesti funkcionáriusainak értekezletén bejelentette, hogy a klerikális reakcióval az év végéig végezni kell.

Ravasz László református püspök körlevélben szólt „a magyarországi református gyülekezetekhez, 1848–49 százados évfordulóján”. (A szabadságharc három nagy alakjának Kossuthot, Petőfit és Görgeyt minősítette.)

Az állami ünnepek (munkaszüneti napok) sorából törölték a Szeplőtelen Fogantatás (december 8.) napját.

Beresztóczy Miklós, a VKM I. ügyosztályának vezetője felmentését kérte. Helyére Boér Miklós esztergomi főegyházmegyés papot nevezték ki. (Boér 1948 őszén mondott le.)

A belügyminiszter betiltotta a mariaviták működését Magyarországon. → 1956. október 17.

Újjáalakult az Izraelita Magyar Irodalmi Társulat. Elnök: Szemere Samu, a Magyar Tudományos Akadémia tagja; titkár: Scheiber Sándor.