Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapest 97 templomában 155 missziós atya népmissziókat tartott. 180 600 felnőtt és több mint 100 ezer iskolás végzett szent gyónást. Sokan kérték házasságuk rendezését.

Kelemen Krizosztom pannonhalmi főapát Amerikába utazott, hogy az ottani bencéseket vizitálja. Útjáról nem tért haza.

A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem Hittudományi Kara a miniszterelnöknél levélben tiltakozott a fakultatív hitoktatás bevezetésének terve ellen.

Szegeden az egyetemi és középiskolás diákok tüntettek a fakultatív hitoktatás bevezetése ellen. A rendőrség civil csoportok segítségével brutálisan szétverte őket, számos diákot letartóztatott. → április 2.

A Magyar Kurir közölte a katolikus hírmagyarázó nyilatkozatát arról, hogy mit tett a magyar katolikus papság az üldözött zsidókért.

A Tiszántúli Református Egyházkerület Tanácsa az egyházkerületi közgyűlés nevében ünnepélyesen tiltakozott minden olyan törekvés ellen, amely „a keresztyén nevelés és oktatás körét és lehetőségeit szűkíteni akarná”.

Ortutay Gyula lett az új vallás- és közoktatásügyi miniszter. (Tisztét 1950. február 24-ig viselte.)

Budapesten, havi két alkalommal megjelent a magyarországi unitáriusok lapja, az Unitárius Élet.

Lemondott Keresztury Dezső vallás- és közoktatásügyi miniszter.

A katolikus püspöki kar pásztorlevele elutasította a fakultatív hitoktatás tervezett bevezetését.