Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Mindszenty József bíboros hercegprímás Szegeden megnyitotta a Szent Gellért vértanú halálának 900. évfordulója tiszteletére kezdődő ünnepségsorozatot.

Assisi Szent Ferenc Leányai közül 20 nővér indult Peruba, hogy magyarlakta területen kb. 500 tanuló ellátásával és betegek ápolásával foglalkozzon.

Hamvas Endre csanádi megyéspüspök körlevele kiközösítéssel fenyegette meg a mariavitákat követő híveket.

A szovjet hadsereg katonai törvényszéke 7 évi kényszermunkára ítélte Kölley György római katolikus papnövendéket. A vád szerint mint kiscserkész vezetőtiszt szovjetellenes röpiratokat tartott magánál, és segítséget nyújtott a „fasiszta Bakony-brigád” szervezetnek „a szovjet hadsereg hátában végzendő diverziós terrorista munkában”.

Mintegy 250 ezer zarándok vett részt Máriapócson a kegy képkönnyezésének 250., a magyar és görög katolikus egyház egyesülésének 300. évfordulójára rendezett ünnepségen.

A katolikus püspöki kar nyilatkozatban közölte, hogy mindenben helyesli és támogatja a bíboros hercegprímás munkásságát.

A 10 400/1946. ME számú rendelet az izraelita hitközségek vagyoni ügyeinek intézéséről: 3. §: ha valamely izraelita hitközségnek nincsenek 1945. január 1-je után megválasztott intézőszervei, az a hitközség megszűnt. A megszűnt hitközség függőben lévő vagyoni ügyeit a központi felekezeti hatóság (Magyarországi Izraeliták Országos Irodája, Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitfelekezet Központi Irodája) intézi.

Czapik Gyula egri érsek vezetésével Budapesten tanácskoztak a magyar teológiai tanárok a papnevelés terén szükséges reformokról.

Mindszenty József bíboros érsek az esztergomi bazilikában mondott szózatában a párizsi béketárgyaláshoz szólt, kérve az igazságos rendezést.

Az Országos Református Szabad Tanács Nyíregyházán tartott ülésén programot fogadott el az egyházaik belső megújulásához, szorgalmazta az egyház és állam szétválasztását, és bocsánatot kért a magyar zsidóságtól. Vezetője Bereczky Albert és Békefi Benő volt. → 1947. március 26.