Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Szent Mónika ünnepén Mindszenty József bíboros hercegprímás pásztorlevelet bocsátott ki a hitoktatás és a katolikus iskolák védelmében.

A május 1-jei fölvonulás alkalmából Kevermesen szélsőséges kommunisták fölkeresték Farsang László plébánost, hogy vegyen részt a felvonuláson és szólaljon fel az ünnepségen. Mivel a plébános erre nem volt hajlandó, az ünnepség után a községbíró vezetésével rátörtek a lakásán és megverték. Nem sokkal később a kevermesi plébánost és két másik papot köztársaság-ellenes összeesküvésre bujtogatás vádjával letartóztatták. A népbíróság fölmentette ugyan a három papot, mégsem térhettek vissza híveikhez, mivel az ítélet kihirdetése után a politikai rendőrség azonnal internálta őket. A kevermesi kommunisták három mariavita lelkészt hoztak a községbe, ekkor azonban a csanádi megyéspüspök bezáratta a kevermesi templomot. Mivel a papok meghurcolásával a világsajtó is foglalkozott, a belügyi hatóságok hamarosan megszüntették a három lelkipásztor internálását, akik visszatérhettek falujukba.

„Diákösszeesküvések” címén hadjárat indult az egyházi iskolák és a vallásos (főleg katolikus) egyesületek ellen.

A Magyar Államrendőrség Vidéki Politikai Osztálya letartóztatta P. Kiss Szaléz gyöngyösi ferences szerzetest és mintegy 60 főt, elsősorban helyi diákokat, a városban és környékén elkövetett szovjet katonák elleni merényletek és rendőrbiztosságok elleni támadások ürügyén. → október 26.

A váci székesegyházban Mindszenty József bíboros hercegprímásmondott szentbeszédet, s Pétery József váci megyéspüspöknek átadta a Rómából hozott palliumot. (Az érseki díszjelvény viselésére Magyarországon kiváltságként 1754 óta a pécsi, 1906 óta a váci püspök is jogosult.)

Beiktatták a Dunamelléki Református Egyházkerület új főgondnokát, Lázár Andort, a Gömbös-kormány volt igazságügy-miniszterét.

A katolikus püspöki kar elrendelte, hogy „a háború megszűnése napjának évfordulóján, április 4-én a plébániatemplomokban a hazáért ünnepélyes szentmisét mondjanak”. Ezen a katolikus iskolák növendékei is vegyenek részt, akik erre a napra szünetet kapnak. A szentmisére a hatóságok is meghívandók. Az előestén az esti harangszót követően az összes templomban negyedórás harangszó emlékeztessen az évfordulóra.

A magyar zsidóság irányzatainak egy táborban való egyesítése céljából megalakult a Magyar Zsidók Országos Szervezete. → július 8.

Gyulán értekezletet tartottak a békés–bihari ortodox egyházközségek. Fölújították román jellegüket és a maguk számára egyházmegyei konzisztóriumot létesítettek. Elnökévé Mundruczó Péter Gyula-krisztinavárosi paróchust választották, aki hamarosan püspöki vikáriusi kinevezést kapott az aradi román püspöktől.

A katolikus püspöki kar elrendelte az egész országra vonatkozóan, hogy az elemi iskolák első osztályos tanulóit elsőáldozásra kell vezetni.