Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Megalakult Nagy Ferenc (FKGP) kormánya. A vallás- és közoktatásügyi miniszter Keresztury Dezső (1947. március 14-ig).

A nemzetgyűlés Tildy Zoltán református lelkészt, kisgazdapárti politikust közfelkiáltással megválasztotta a Magyar Köztársaság elnökévé.

A nemzetgyűlés elnöke kihirdetettnek nyilvánította az 1946:I. törvénycikket Magyarország államformájáról. Eltörölte a királyság intézményét, és Magyarországot köztársaságnak nyilvánította. Ennek következtében megszűnt a magyar katolikus egyházfő közjogi szerepe. A törvény preambuluma kimondja: a köztársaság polgárai részére biztosítja az ember természetes és elidegeníthetetlen jogait, amilyen különösen a vallás szabad gyakorlása.

Márton Áron gyulafehérvári püspök terjedelmes emlékiratban tárta föl Petru Groza román miniszterelnöknek az erdélyi magyarság tűrhetetlen helyzetét.

Elhunyt Józan Miklós unitárius püspök, a Szabadelvű Keresztények és a Vallásos Szabadság Világszövetség, valamint az Unitárius Élet című lap alapítója.

Mindszenty József hercegprímás levele Ries István igazságügy-miniszterhez a politikai elítéltekkel való emberséges bánásmód érdekében, egyben ügyük felülvizsgálását sürgette.

Az Apostoli Szentszék megszüntette a Bácskai Apostoli Adminisztratúrát. (Helyette 1946. február 21-én felállította a Bácskai Vikáriátust.)

Mindszenty József hercegprímás újévi szózatot intézett papjaihoz és híveihez.

Magyarországon 181 új katolikus templom, 128 új kápolna, imaház és 489 új plébániaépület épült. Összesen 2111 templomi restaurálás és 1380 plébániaház felújítása történt meg.

Az Új Ember és a Szív megjelenése papírhiány miatt egy időre szünetelt. Újból megjelent a Vigilia című havi katolikus folyóirat.