Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az év végi összesítés szerint a Magyar Szent Kereszt Egyesületnek 7301 nyilvántartott tagja volt, közülük 5646 budapesti, 1655 vidéki. A tagok közül mindössze 615 jelentkezett, a többi tag felkutatása megkezdődött.

Szilveszter estéjén Mindszenty József hercegprímás rádiószózatot intézett a magyar nemzethez. — Ugyanekkor levelet intézett Tildy Zoltánhoz és Varga Bélához, amelyben tiltakozott az államforma megváltoztatásának terve ellen.

A magyar kormányhoz a zsidóság erkölcsi és anyagi jóvátétele és kártalanítása érdekében tett előterjesztés szerint a deportálásból visszatért, illetve életben maradt a jelenlegi határokra vonatkoztatva 53 ezer, az elcsatolt területekre vonatkoztatva 56 500, összesen 109 500 fő. A budapesti gettóban vagy családoknál életben maradt 129 ezer személy. Az összes túlélő tehát 238 500 fő.

A csepeli plébániatemplomban Mindszenty József hercegprímás XIII. Leó pápa keresztényszociális tanítását és XI. Pius pápa hivatásrendi korporációs eszméit ajánlotta a népi demokráciával szemben igazságos alternatívaként, mert az kizárja az osztályharcot.

A katolikus püspöki kar konferenciája Mindszenty József hercegprímás kezdeményezésére az államforma feletti döntés elhalasztása mellett foglalt állást. Ugyanekkor a hercegprímás előadta, hogy a miniszterelnök novemberben kérte a diplomáciai kapcsolatok visszaállítását a Vatikánnal.

Beöltözött és a zirci apát kezébe fogadalmat tett a Ciszterci Rendi Nővérek szerzet első nyolc tagja.

Az Ökumenikus Újjáépítési Osztály kérdőívei alapján Pap László összefoglaló jelentést készített a magyarországi egyházak helyzetéről. (A jelentés a református, az evangélikus, a szerb ortodox, az unitárius, a baptista és a metodista egyház helyzetére tért ki.)

XII. Pius pápa Rómában magánkihallgatáson fogadta Mindszenty József esztergomi érseket.

Mindszenty József esztergomi érsek a budapesti angol katonai misszió repülőgépén Rómába utazott a győri és a veszprémi püspöki szék betöltése ügyében. Az Örök Városban három hetet tartózkodott.

Az evangélikus püspökök az egyetemes felügyelő vezetésével, valamint Rásó Lajos főügyész, Vargha Sándor főtitkár, továbbá Bereczky Albert államtitkár fölkeresték az igazságügy-minisztert és Túróczy Zoltán püspök perének törlését kérték. → 1946. február 25.