Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A református püspökök pásztorlevelükben hálájukat fejezték ki az egyházi élet szabad gyakorlásáért.

XII. Pius pápa államtitkársága értesítette Grősz József kalocsai érseket, hogy Mindszenty József veszprémi püspököt esztergomi érsekké, Bánáss László debreceni plébánost veszprémi apostoli kormányzónak nevezte ki.

XII. Pius pápa magánkihallgatáson fogadta P. Nagy Töhötöm jezsuita atyát, a KALOT mozgalom vezetőjét. Többek között az új esztergomi érsek kinevezéséről is beszéltek.

A Kanadában élő 75–100 ezer magyar hamiltoni konferenciáján létrehozta az Egységes Kanadai Magyar Segély Bizottságot Torontó központtal.

Az Actio Catholica Országos Elnöksége a Nemzeti Újság örököseként Új Ember címmel hetilapot indított. Első száma 8 oldalon, 25 ezer példányban jelent meg. Felelős szerkesztője Pénzes Balduin bencés tanár.

A miniszterelnök 6650/1945. számú rendelete előírta a 8 osztályos általános iskola szervezését, amelynek teljesítése komoly gondot okozott az iskolafenntartó felekezeteknek.

A Magyar Kegyes Tanítórend650 ezer pengőt kapott az Újjáépítési Közmunkaváltság Alapból budapesti rendházának és iskolájának helyreállítására.

Szlovákia magyarlakta területeiről 86 magyar papot kiutasítottak, 21 ellen eljárást indítottak.

A 250 105/1945–VI. 3. számú belügyminiszteri rendelet engedélyezte az 1944 őszén létrehozott Magyarországi Szabadegyházak Szövetsége működését. (Ekkor baptista, metodista, adventista, ókatolikus, Keresztyén Testvérgyülekezetek, Üdvhadsereg és a Krisztushívő zsidók gyülekezetei voltak a tagjai.)

A VKM 22 264/1945. számú rendelete helyreállította az Országos Izraelita Tanítóképző Intézet Igazgatótanácsát. Társelnöke: Szemere Samu tanügyi főtanácsos, nyugdíjas tanítóképző intézeti tanár.