Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Folba János lelkész vezérőrnagy, pápai prelátus lett Hász István c. püspök utóda a római katolikus tábori püspökség élén. → 1948. december 11.

Vörös János honvédelmi miniszter szóban újból megbízta Soltész Elemért a protestáns tábori püspökség vezetésével. → 1948. február 4.

Angelo Rotta pápai nuncius uditoréja, Gennaro Verolino társaságában elhagyta Magyarországot.

Br. Radvánszky Albert evangélikus egyetemes egyházi és iskolai felügyelő körlevélben hívta föl a gyülekezeteket, hogy a megindult földreformmal kapcsolatban 30–30 kat. holdat igényeljenek anyagi önfenntartásuk biztosítására.

Grősz József kalocsai érsek a kormány tagjainál beadványban tiltakozott a földreformrendelet „törvénytelensége miatt és az egyházra sérelmes intézkedései ellen”.

A Szövetséges Ellenőrző Bizottság – gyakorlatilag a Szovjetunió – követelésére megszakadtak a diplomáciai kapcsolatok Magyarország és az Apostoli Szentszék között, Angelo Rotta pápai nunciust kiutasították Magyarországról. Indok: az Apostoli Nunciatúra a nyilas hatalomátvétel után is Budapesten maradt, s a hatalommal érintkezve de facto elismerte azt. → 1990. február 9.

P. Vezér Ferenc pálos szerzetes a pálosszentkúti templomban nagypénteki, politikamentes szentbeszédet mondott. A község párttitkára nemzetellenes cselekmény vádjával följelentette. → június 13.

Görög katolikus árvaház nyílt Sátoraljaújhelyen a bazilisszák vezetésével.

Br. Apor Vilmos győri püspök a kórházban belehalt sérüléseibe.

Sopronban, a szovjet csapatok benyomulása révén kiszabadult fogságából Mindszenty József veszprémi és Shvoy Lajos székesfehérvári megyéspüspök.