Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Megalakult az Országos Református Nőszövetség. Elnöke Zsindelyné Tüdős Klára lett.

Az SS lerohanta a Visegrádi utca 38. szám alatti, svéd védettségű házat, amely a Radó-féle ellenállási csoport központja volt. 81 zsidó ellenállót a helyszínen legyilkoltak.

Budapesten a Bokréta u. 3. szám alatti munkásleányotthon pincéjéből zsidók rejtegetése és segítése miatta nyilasok elhurcolták, és feltehetően még aznap a Duna-parton meggyilkolták Bernovits Vilma és Salkaházi Sára nővéreket, valamint az általuk védelmezett zsidó gyermekeket.

XII. Pius pápa rádióbeszédében azt vizsgálta, hogyan viszonyul a katolikus szociális és politikai tanítás a polgári demokráciához.

Mindszenty József veszprémi püspököt és 16 kispapját a sopronkőhidai fegyházba szállították.

Révész Imre református püspök a Debreceni Református Kollégium oratóriumában, az Ideiglenes Nemzetgyűlés megalakulására mondott beszédében üdvözölte az új Magyarországot.

A Debrecenben összeült Ideiglenes Nemzetgyűlés 230 tagjából 7 volt pap, közülük 4 katolikus, 1 baptista. (A Budapesten 498 főre bővült Ideiglenes Nemzetgyűlésben 16 egyházi személy foglalt helyet.) Az Ideiglenes Kormányban Balogh István szeged-alsóvárosi plébános miniszterelnökségi államtitkár lett.

Szökött német katonák bújtatásának gyanújával a Gestapo letartóztatta Tiefenthaler József római katolikus lelkészt, a budai Szent Imre Kollégium igazgatóját. (1945. február 13-án szabadult.)

Bácskának újból jugoszláv fennhatóság alá kerülése után a kalocsai érsek e napon kelt dekrétumával ismét Budanovic püspök vette át mint vikárius generális a bácskai apostoli kormányzóság ügyeinek intézését. → 1968. január 25.

A zsidókat összeköltöztető miniszteri biztos engedélyezte, hogy négy pap, Tomek Vince piarista, Köhler Ferenc lazarista, Havasi Lucius bencés és Deák Bárdos Lénárd jezsuita szerzetes a saját felelősségére lelkipásztori feladatokat lásson el a gettóban.