Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás levélben tiltakozott Szálasi Ferenc miniszterelnöknél a zsidókkal szembeni bánásmód és a túszszedések miatt.

Balogh István szeged-alsóvárosi plébános vezetésével alakult újjá a Független Kisgazdapárt szegedi szervezete.

A nazarénusok hitének rövid ismertetése címmel Nagy Károly sárrétudvari egyházi szolga, valamint Keserű Pál és Soós Sámuel budapesti szolgák beadványt terjesztettek föl a Belügyminisztériumba. Összefoglalták a nazarénus hit és istentisztelet lényegét. Kérték, hogy a fegyveres katonai szolgálatot megtagadó nazarénusokat a börtön helyett lelkiismeretüknek és vallási meggyőződésüknek megfelelő katonai szolgálatba helyezzék át, valamint azt, hogy istentiszteleteket tarthassanak.

Miután a nyilasok kifosztották az egyesület központi irodáját, a Magyar Szent Kereszt Egyesület ideiglenesen beszüntette működését. (Cavallier Józsefre, az egyesület titkárára rálőttek.) → 1945. április 13.

Angelo Rotta pápai nuncius és a svéd követ átadták Szálasi Ferenc miniszterelnöknek a semleges hatalmak memorandumát.

Budapesten a Dohány utca, Nagyatádi (ma Kertész) utca, Síp utca, Wesselényi utca és Király utca által határolt területen fölállították a gettót.

A Skót Misszió megnyitotta Budapesten a Svéd Vöröskereszt védelme alatt álló Gyermek- és Anyaotthont, amely zsidó polgároknak adott menedéket. → december 12.

A szeged-alsóvárosi plébánián Balogh István plébánost fölkereste Erdei Ferenc parasztpárti és Révai József kommunista politikus, aminek következtében a plébános, a kisgazdapárt tagjaként, bekapcsolódott a politikai életbe. → november 23.

Az országgyűlés megtárgyalta és elfogadta a Horthy Miklós kormányzó lemondása következtében szükségessé vált intézkedésekről szóló törvényjavaslatot. A felsőházban a püspökök közül csak Zadravecz István c. püspök volt jelen.

Közzétették a Szálasi-kormány 3840/1944. számú rendeletét, amely kimondta, hogy a zsidók vagyona az államra száll.