Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapestről útnak indították a munkaszolgálatos zsidókat a Dunántúlra.

Közi-Horváth József római katolikus pap, a Keresztény Néppárt országgyűlési képviselője interpellált a képviselőházban a nagyszámú letartóztatás miatt.

A Dunántúl főpásztorainak memoranduma Szálasi Ferenc nyilas miniszterelnökhöz. Az aláíró Shvoy Lajos székesfehérvári, Apor Vilmos győri, Mindszenty József veszprémi megyéspüspökök és Kelemen Krizosztom pannonhalmi főapát a harc feladását követelték a megmaradt országrész megmentése érdekében. (A memorandumot Mindszenty József személyesen adta át Budapesten Szöllősi Jenő miniszterelnök-helyettesnek.)

A nyilasok elhurcolták és a budakeszi erdőben kivégezték Kalló Ferenc római katolikus tábori esperest.

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás viszonozta Szálasi Ferenc nemzetvezető látogatását.

Az országtanács (első) ülésén fölszólalt Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás, és bebizonyította Szálasi uralmának jogi szempontból való törvénytelenségét.

Angelo Rotta pápai nuncius Szálasi Ferenc miniszterelnökkel tárgyalt a zsidóság érdekében. (A nunciatúra kb. 25 egyházi intézményt és házat helyezett védnökség alá, s kb. 15 ezer izraelita kapott menlevelet.)

Szálasi Ferenc nemzetvezető kíséretével látogatást tett Esztergomban Serédi Jusztinián bíboros hercegprímásnál. → október 28.

A nyilasok megkezdték a munkaképes zsidók behívását munkaszolgálatra.

A Gestapo letartóztatta Pór József apát-plébánost, a magyarországi németek Hűségmozgalmának vezetőjét. (1945. április 1-jén szabadult fogságából Sopronban.)