Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Hamvas Endre csanádi megyéspüspök, miután a szovjet csapatok elfoglalták Szegedet, szózatot intézett híveihez, amelyben a termelőmunka megkezdésére szólította föl őket.

Partizánokkal való együttműködés vádjával letartóztatták Szivák Emilt, Jolsvatapolca evangélikus lelkészét és Dachauba internálták. (1945. április 29-én az amerikai hadsereg bevonulásával szabadult.)

A nyilas hatalomátvétel miatt a protestáns tábori püspök fölfüggesztette a püspökségnek mint miniszteri szervnek a működését. → 1945. március 1.

Budapesten illegalitásban megalakult a Keresztény Demokrata Néppárt.

Az újonnan létrehozott Szabadegyházak Szövetsége átadta első elnökének, Kiss Ferenc orvosprofesszornak a megbízólevelet.

Dudás Miklós hajdúdorogi püspök Romzsa Tivadar püspököt vikárius generálisnak, általános helynökének nevezte ki a munkácsi egyházmegye magyarországi részére, amelyet mint apostoli kormányzó vezetett. (Miután Dudás püspökkel megszakadt minden kapcsolat, Romzsa a pápa nevében apostoli kormányzóként vezette az egyházmegyét.)

A 3400/1944. ME számú rendelet szabályozta a nem zsidó származás igazolásának módját.

A Magyar Zsidók Központi Tanácsa utasítást adott a svéd menlevéllel rendelkezők összeköltöztetésére. A svéd védettek számára kijelölt házak: Pozsonyi út 1., 3., 4., 5., 7., 10., 12., 14., 15–17., 22; Katona József u. 10/a, 14., 21., 23/a, 24. 31.; Tátra u. 4., 5/a, 5/c, 6., 12/a, 14–16. (kórház); Pannónia u. 8., 15., 17/a, 17/b, 36; Légrády Károly u. 39., 48/b. A védett személyek elkülönített, ún. „nemzetközi gettóját” végül is a Szálasi-kormány valósította meg 1944. november 15-én.

A kormány 2040/1944. ME számú rendelete egyes személyeknek a zsidókra vonatkozó rendelkezések hatálya alól mentesítést nyújtott.