Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Raffay Sándor bányakerületi evangélikus püspök az egyetemes presbitérium határozatára hivatkozva nem járult hozzá zsidó ingatlanok igénybevételéhez, csak bizonyos időre szóló bérleti viszonyt engedélyezett.

A bécsi érsek rendeletére megindult hg. Batthyány-Strattmann László orvos boldoggá avatási eljárásának előkészítése.

Horthy Miklós kormányzó jóváhagyta a református egyház 1939. március 1-jén megnyílt V. budapesti zsinatán alkotott VIII. törvénycikkét a zsinat és a zsinati tanács kivételes hatásköréről.

Hamvas Endre csanádi megyéspüspök levélben kérté Ambrózy Gyula kabinetirodai főnököt, hogy jelentse a kormányzónak: szemérmetlenül meggyalázzák a zsidó nőket a motozások alkalmával.

Budapesten elhunyt Lőw Immánuel orientalista, művelődéstörténeti író, 1878-tól a szegedi zsidó hitközség főrabbija, a felsőház tagja, akit 90 évesen deportáltak. A magyar zsidóság legismertebb egyénisége volt.

Annak ellenére, hogy Horthy Miklós kormányzó leállíttatta a magyarországi zsidóság deportálását, az SS a kistarcsai internálótábor tagjait elhurcolta. Július 24-én ugyanez történt a sárvári internálótábor 1500 foglyával.

A 2540/1944. ME számú kormányrendelettel a belügyminiszter kinevezte a Magyarországi Keresztény Zsidók Szövetsége Ideiglenes Intéző Bizottságát. Elnöke: Auer György jogász, titkára: Török Sándor író.

A Magyarországi Evangélikus Egyházegyetem presbitériuma a zsidó ingatlanok igénylése ügyében hozott határozatot: 1. nem tartja kívánatosnak a zsidó vagyonnak akár egyházi, akár személyi célokra való igénylését; 2. az egyházi Alkotmány azon §-a, amely egyházi ingatlanszerzéshez a felsőbb egyházi hatóság előzetes jóváhagyásának kikérését írja elő, minden körülmények között betartandó; 3. mielőtt érdemi lépésekre kerülne sor, az illetékes püspök előzetes hozzájárulása kell bármilyen idegen objektum időközi használatához. → augusztus 16.

A protestáns egyházfők július 16-án fölolvasandó körlevelet intéztek a lelkészekhez: tájékoztatják a gyülekezeteket, hogy mindkét egyház vezetősége „a zsidókérdés kapcsán, különösen a megkeresztelkedett zsidók érdekében ismételten eljárt az illetékes kormánytényezőknél és ez irányú fáradozásait továbbra is folytatja”.

A 2540/1944. ME rendelet módosította a zsidók önkormányzata és érdekképviselete tárgyában kiadott 1520/1944. ME számú rendeletet. 1. §: a megkülönböztető jelzés viselésére kötelesek azon zsidók, akik keresztény vallásfelekezet tagjai, a Magyarországi Keresztény Zsidók Szövetsége elnevezésű önkormányzati és érdek-képviseleti szervezetbe tartoznak. (Tehát nem tagjai a Magyarországi Zsidók Szövetségének.)