Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Elhunyt gr. Zichy János, az Actio Catholica országos társelnöke, a Keresztény Néppárt elnöke.

Wladislavia püspöke, K. Radonski levélben számolt be XII. Pius pápának a Magyarországon védelmet kapott 29 ezer lengyel katona és 12 ezer civil menekült helyzetéről.

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás 9291/1943. számú rendelkezésével kötelezővé tette a katolikus népiskolák és óvodák részére készített új rendszabályokat.

A Keresztyén Ifjúsági Egyesületek Nemzeti Szövetsége Budapesten megnyitotta az „utcagyerekek” összegyűjtésével és intézeti elhelyezésével foglalkozó Fiúk Falvát. (1944. július 22-én villámcsapás következtében leégett.)

Grősz József kalocsai érsek jóváhagyta az Egyházközségi Nővérek Társasága szabályzatát.

Budapesten a Vasvári Pál Kör megszervezte a görög katolikus magyar egyetemisták és főiskolai hallgatók országos szövetségét Magyar Görög Katolikus Diákszövetség néven.

Ravasz László református püspök Budapesten fölavatta a Keresztyén Ifjúsági Egyesületek Nemzeti Szövetsége (KIE) Vas utcai új épületét, amelyet a Magyar Ifjúság gróf Teleki Pál Székházának neveztek el.

Meghalt Kühár Flóris bencés szerzetes, egyetemi tanár, kiemelkedő vallástörténész.

Megalakult a Keresztény Néppárt, az Egyesült Kereszténypárt utódpártja.