Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

XII. Pius pápa szentté avatta Árpád-házi Boldog Margitot. Ünnepe január 18-án van.

Összeült az egyházak közti segítség különbizottsága, amelyben első ízben vettek részt az evangélikusokon és a reformátusokon kívül az ortodoxok, az unitáriusok, a baptisták, a metodisták, az Üdvhadsereg, a kisebb denominációk egyesülése, valamint a Keresztyén Ifjúsági Egyesület és a Keresztyén Diákszövetség.

Az Egyházak Világtanácsának magyar bizottsága megtartotta első ülését.

Horthy Miklós kormányzónak 75. születésnapja alkalmából a katolikus püspöki kar is őszinte jókívánságait fejezte ki.

A református egyház zsinati tanácsának 9. számú szabályrendelete előírta, hogy a más felekezetből áttérni szándékozókat hat hónapig, akik előzőleg nem voltak keresztyének, egy évig kell rendszeres vallásos tanításban részesíteni és az egyháztól megszabott kötelességek teljesítésében gyakoroltatni.

Slachta Margit nővér levélben kérte XII. Pius pápát, hogy „ne szűnjön meg közbenjárni a szlovákiai deportálások megakadályozásáért”.

Adolf Hitler és Joachim von Ribbentrop a Klessheimben folytatott tárgyalásokon azt követelték Horthy Miklós kormányzótól, hogy a zsidóságot távolítsák el a gazdasági és kulturális életből, Magyarországon vezessenek be ellenük szigorúbb intézkedéseket. Horthy azonban ekkor megtagadta a német követelések teljesítését.

A Szerzetesi Kongregáció véglegesen jóváhagyta az Assisi Szent Ferenc Leányai szerzet szabályait.

A kultuszminiszter ugyanekkor írta alá a 8900/1943. számú rendeletet az izraelita hitközségi adó behajtásának szabályozásáról. (Az adó behajtása bírói útra tartozik.)

Szinyei Merse Jenő vallás- és közoktatásügyi miniszter 8888/1943. szám alatt elrendelte, hogy 1943. január 1-jétől kezdődően minden izraelita hitközség országos járulékot fizessen az izraelita vallásfelekezet céljaira.