Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Gojdics Péter Pál görög katolikus pap lett az eperjesi görög szertartású egyházmegye püspöke. (1960-ban halt meg egy Pozsony melletti börtönben.)

Megjelent az Új Rend című hetilap, az Egyházközségi Munkásszakosztályok (EMSZO) hivatalos közlönye. (1944-ben szűnt meg.)

Gr. Teleki Pál miniszterelnök is megjelent a KALOT érdi népfőiskolájának első vizsgaelőadásán.

A Református Egyház Országos Zsinata megtárgyalta és elfogadta „A Magyarországhoz visszacsatolt keleti és erdélyi területeken fennálló református egyházi önkormányzati testületeknek a magyarországi református egyház többi részével ismét egyesítéséről” szóló törvénytervezetet. → 1942. április 9.

Horthy Miklós kormányzó jelenlétében Ravasz László püspök fölszentelte a budapesti Pozsonyi úti református Hálaadás-templomot. Tervezői: Tóth Imre, Halászy Jenő építészmérnökök, Wanner Henrik mérnök.

Heti 20 ezer példányban megjelent a Magyar Vetés című politikai hetilap, a KALOT lapja.

Ismét önálló rendtartomány lett a baziliták magyar ága. Központja Máriapócs.

Keresztes-Fischer Ferenc belügyminiszter 146 894/1940. VH-a szám alatt láttamozta a Katolikus Agrárifjúsági Legényegyletek Országos Testülete (KALOT) alapszabályait. Ezzel az agrárifjúsági mozgalom önálló jogi személy lett.

Országos ünnepséggel fölavatták a Magyar Keresztyén Leányegyesületek Nemzeti Szövetségének Budapesten, a Bocskai u. 77. szám alatt, Lehoczky György építészmérnök tervei szerint épült új székházát.