Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A Magyar Értesítő című protestáns egyháztársadalmi és iskolai félhivatalos hírlaptudósító újság közölte, hogy az 1939 őszén betiltott pünkösdista mozgalom vezetői és a bányai evangélikus egyházkerület püspöke megegyezést kötött. Eszerint a pünkösdista mozgalom hívei alávetik magukat az evangélikus egyház hitelveinek és szokásainak.

Az óbudai evangélikus templomban fölavatták az új mesterorgonát. (Zalánfy Aladár orgonatanár és Árokházy Béla orgonaművész tervei szerint 2185 síppal épült, 3 manuálos és 25 regiszteres.)

Túróczy Zoltán tiszakerületi püspök fölszentelte a finn segítséggel épült új egri evangélikus templomot.

A katolikus hivatásrendi mozgalmak a budapesti Szent István-bazilikában tüntettek a nemzetiszocializmus ellen.

A fővárosi Pesti Vigadóban megrendezték a VIII. Református Nagygyűlést.

A Református Keresztyén Ifjúsági Egyesület és a Katolikus Agrárifjúsági Legényegyletek Országos Titkársága bizalmas népfőiskolai értekezletre gyűlt össze. (Elhatározták a koordináló Népfőiskolai Tanács létrehozását.) → 1941. április 20–21.

Meghalt Bangha Béla jezsuita szerzetes, a magyar katolikus sajtó és publicisztika egyik vezéralakja.

Az Országos Magyar Protestáns Diákszövetség szociális konferenciát rendezett. (Az előadók közt volt Kodolányi János, Nőtel Rudolf, Pap Béla, Dezséry László, Krig Károly.)

A 3610/1940. ME számú rendelet a zsidók csoportos kivándorlásának engedélyezését szabályozta. (Szervezett kiutaztatással csak a Belügyminisztérium engedélyével lehet foglalkozni. Minden egyes csoport kivándorlása előtt tervet kell benyújtani a minisztériumnak.)

Ravasz László református püspök levélben kérte Keresztes-Fischer Ferenc belügyminisztertől a Hetedik Napi Adventista Felekezet szabad vallásgyakorlatának engedélyezését. → 1941. január