Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten eucharisztikus kongresszust előkészítő nagygyűlést tartottak.

Budapesten a Tattersallban 30 ezer résztvevő jelenlétében tartott nagygyűlésen az EMSZO (Egyházközségi Munkásszakosztályok) meghirdette a Magyar Cél mozgalmat.

Elhunyt Iván László, az unitárius teológia kiemelkedő alakja.

Horthy Miklós kormányzó jóváhagyta, Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi miniszter 5700/1938. számú rendeletével közzétette az református egyház 1928. május 8-i budapesti zsinata VII. ülésszakán alkotott két egyházi törvényt. X. tc: a magyarországi református és evangélikus egyházak közigazgatási és vagyoni vitás kérdéseinek eldöntésére szervezett közös bíróságról; XI. tc: az 1933. október 31-én jóváhagyott egyházi törvények kiegészítéséről és módosításáról.

Kihirdették az 1938:XIV. törvénycikket A tanítóképzésről. 1. §: a tanítóképzés célja: a jelölteket vallásos alapon és a magyar nemzeti művelődés szellemében való népnevelésre kiképezze; 2. §: összesen 40 tanítóképző tartható fenn. Ebből az állam és a katolikus tanulmányi alap 13, a katolikus egyház, illetve a szerzetesrendek 18, a reformátusok 6, az evangélikusok 2, az izraeliták 1 tanítóképzőt működtethetnek.

A Református Élet Pap László fordításában közölte a német hitvalló egyház beadványát Hitlerhez.

Meghalt Balogh Elemér református püspök, a pozsonyi reformátusegyház, a pozsonyi vésztörvényszék és a gályarabság kiváló kutatója.

A Foederatio Emericana és a Protestáns Diákszövetség együtt ünnepelte István király halálának 900 éves évfordulóját.

A református és az evangélikus egyház közös nyilatkozata István király jubileumáról és a budapesti Eucharisztikus Világkongresszusról.

Szegeden a jezsuiták irányításával megalakult a Szegedi Ipari Munkavállalók Hivatásszervezete. → 1939. március 30.