Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A Keresztyén Ifjúsági Egyesületek Nemzeti Szövetsége (KIE) működtetni kezdett egy tanoncotthont, turistaotthont, étkezőt és a budapesti KIE székházát a VIII. kerületi Horánszky u. 26. szám alatt.

Az e napon tartott népszámlálás szerint az ország népessége 8 688 316 fő. Felekezeti megoszlás: latin szertartású katolikus 64,9%; görög szertartású katolikus 2,3%; református 20,9%; evangélikus 6,1%; ortodox 0,5%; izraelita 5,1%; egyéb és ismeretlen 0,2%.

A Szent István Társulat kezdeményezésére a budapesti Scitovszky téren leleplezték a Katolikus Néppárt alapítója, gr. Zichy Nándor szobrát, születése 100. évfordulója alkalmából.

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás fölszentelte a balassagyarmati katolikus árvaházat.

Horthy Miklós kormányzó Serédi Jusztinián hercegprímásnak a magyar érdemkereszt nagykeresztjét adományozta.

Gr. Mikes János szombathelyi megyéspüspök Kőszegen fölszentelte az újonnan épült római katolikus fiúnevelő intézetet.

Leleplezték a budapesti Kir. M. Pázmány Péter Tudományegyetem I. világháborúban hősi halált halt hallgatóinak emlékművét.

E napon adták át a rókusi elemi iskolát, mint az 1926:VII. törvénycikkben meghirdetett iskolaépítési program (5 év alatt 5000 népiskola) ötezredik népiskoláját.

Gr. Zichy Gyula kalocsai érsek, Glattfelder Gyula csanádi megyéspüspök, Radnai Farkas c. érsek, Rott Nándor, Hanauer Á. István, Virág Ferenc és Shvoy Lajos megyéspüspökök, valamint Horváth Győző fölszentelt püspök Szegeden fölszentelték a Magyarok Nagyasszonyáról nevezett Fogadalmi Templomot. Az első szentmisét Angelo Rotta c. érsek, pápai nuncius pontifikálta. → 1931. június 19.