Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

A szlovákiai magyar papság Érsekújváron elfogadott, Rómához intézett memoranduma sérelmezte, hogy a papoknak fölszentelésük után az államnyelvből vizsgát kell tenniük, s aki ezen nem felel meg, az nem kap kongruát.

Glattfelder Gyula csanádi megyéspüspök főpapi szentmise után fölszentelte a szegedi Szent Imre-szobrot.

Glattfelder Gyula csanádi megyéspüspök fölszentelte a gyógyíthatatlan beteg gyermekek részére létesített Borromei Szent Károly irgalomházat.

Hanauer Á. István váci megyéspüspök megáldotta a szaléziánus atyák Újpesten épült Jézus Szíve fiúotthonát.

Sopronban ünnepélyesen fölavatták az Evangélikus Teológiai Fakultás épületét. Az ünnepségen megjelent Horthy Miklós kormányzó és Klebelsberg Kunó kultuszminiszter is.

Angelo Rotta pápai nuncius fölavatta a Notre Dame de Sion apácák sashegyi új zárdáját és leányinternátusát.

Szentendrén fölavatták Kucsera Ferenc káplán síremlékét, akit a tanácsköztársaság alatt kivégeztek.

Az Országos Katolikus Szövetség országos ünnepséget rendezett az első magyar vértanú püspök, a csanádi egyházmegyét alapító Szent Gellért tiszteletére.

Ernszt Sándor prelátus kanonok lett a népjóléti és munkaügyi miniszter. → 1931. augusztus 24., december 16.

Pesthy Pál volt igazságügy-minisztert, az Egységes Párt elnökét választották a Bethlen Gábor Szövetség elnökévé.