Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Madarász István apát, miniszteri tanácsos megáldotta a bodrogkisfalusi templomot, amelyet a katolikus vallás- és tanulmányi alap építtetett.

XI. Pius pápa kiadta a Solemni conventioni kezdetű apostoli konstitúciót, amelynek néhány intézkedése érintette a hajdúdorogi görög katolikus egyházmegyét. (A Szentszék Nagybánya székhellyel felállította a máramarosi görög katolikus püspökséget; a hajdúdorogi egyházmegye 35 székelyföldi és 22, eredetileg a nagyváradi egyházmegye román területen lévő parókiát visszarendelte az anyaegyházmegyék joghatósága alá. Az apostoli levél egyenrangúan egyesítette a nagyváradi és a szatmári egyházmegyék Romániához csatolt részeit, egyidejűleg az 1923-ban a csanádi püspökség Romániához csatolt részéből alakított temesvári apostoli kormányzóságot püspökség rangjára emelte. Az egyesített egyházmegye első püspöke a német származású Fiedler István temesvári püspöki helynök, a temesvári püspökség első püspöke az ugyancsak német nemzetiségű Pacha Ágoston csanádi kanonok, püspöki irodaigazgató lett. Ezek a döntések 1940–1944 között is érvényben maradtak.)

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás vezetésével megalakult az Országos Egyházművészeti Tanács.

Glattfelder Gyula csanádi püspök vezetésével az Országos Katolikus Szövetség elindította a csanádi egyházmegye jubiláris zarándoklását Velencébe, amely június 28-án Szent Gellért püspök ereklyéit hozta haza ünnepélyes külsőségek között Szegedre, az új Fogadalmi Templomba. → október 24.

Országos Katolikus Hitoktatói Kongresszus volt Budapesten Szent Imre tiszteletére.

XI. Pius pápa Nono exeunte saeculo kezdettel apostoli levelet intézett Serédi Jusztinián bíboros hercegprímáshoz, amelyben helyeselte és bátorította azt a magyar kezdeményezést, hogy Árpád-házi Szent Imre herceg jubileumáról nemzetközi katolikus ünnepségsorozattal emlékezzenek meg.

A Miskolci Apostoli Adminisztratúra és a Magyar Görögkatolikus Nők Országos Szövetsége Miskolcon nagyszabású Szent Imre-ünnepséget rendezett. A szentmisét Papp Antal c. érsek pontifikálta.

A magyar katolikus lányok országos zarándoklással keresték föl a margitszigeti kápolnát, hogy Árpád-házi Boldog Margit emlékének hódoljanak.

Gr. Zichy Gyula kalocsai érsek Kelebia község Krisztus királyságáról elnevezett templomát, Shvoy Lajos székesfehérvári megyéspüspök a ferencesek újjáalakított székesfehérvári templomát szentelte föl.

Kihirdették az 1930:XVIII. törvénycikket Budapest székesfőváros közigazgatásáról. II. rész, II. fejezet, 33. §: „A székesfőváros kegyúri jogkörét, a bemutatás jogát hat évre szóló megbízatással alakított külön bizottság gyakorolja. Ez a bizottság az elnökön kívül 31 tagból áll, akiket a törvényhatósági bizottság római katolikus tagjai titkos szavazással választanak a törvényhatóság római katolikus tagjai közül.” III. fejezet, 55. §: minden kerületben max. 16 fős választmányt kell alakítani, amelynek tagjai a törvényesen bevett vallásfelekezeteknek a kerületben lakó és ott működő vezető lelkészei.