Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Ünnepélyesen fölavatták a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség (MEKDSZ) új székházát (Budapest, Üllői út 19.). Az ünnepségen részt vett Ravasz László református és Raffay Sándor evangélikus püspök is.

Megalakulása alkalmából Szmrecsányi Lajos egri érsek és Vass József népjóléti miniszter Egerben, a ferences jubileumi ünnepségen köszöntötte a Szent Ferenc Rendi Szegénygondozó Nővérek Társulatát. → 1930. február 27.

Fetser Antal győri püspök megáldotta a Győr-Gyárvárosban építendő templom alapjait.

Budapesten megtartották a XX. Katolikus Nagygyűlést, amelyen a katolikus élet aktuális kérdéseit tárgyalták. → 1929. október 26–29.

Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás ünnepi Veni Sanctéval megnyitotta az I. Nemzeti Eucharisztikus Kongresszust Budapesten.

Bereczky Albert szerkesztésében Budapesten megjelent a Református Figyelő című egyháztársadalmi hetilap. (A lap 1933-ban szűnt meg.)

Madarász István pápai prelátus lett a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium I. ügyosztályának főnöke miniszteri tanácsosként. (1935-ben miniszteri osztályfőnökké léptették elő. Hivatalától 1939-ben vált meg, amikor kassai megyéspüspöknek nevezték ki.)

Shvoy Lajos megyéspüspök a Szalézi Szent Ferenc-rendet letelepítette egyházmegyéjében.

Kihirdették az 1928:XL. törvénycikket Az öregség, rokkantság, özvegység és árvaság esetére szóló kötelező biztosításról. 10. §: nem esnek biztosítási kötelezettség alá: a törvényesen bevett vagy elismert vallásfelekezetek lelkészei, a szerzetesrendek és társulatok tagjai.