Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Scitovszky Béla belügyminiszter részletes utasítást adott ki, melyben erélyes rendszabályokat és szigorú ellenőrzést rendelt el a szekták (el nem ismert felekezetek) felett.

Csákváron megtartották az első magyar katolikus kántornapot.

P. Bangha Bélát a budapesti jezsuita rendház főnökévé nevezték ki.

A Keresztyén Leányegyletek Világszövetsége Budapesten tartotta konferenciáját a magyar nemzeti szövetség rendezésében.

Gr. Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter 35 847/1928. számú rendeletével jóváhagyta a Magyarországi Status Quo Ante Izraelita Hitközségek Országos Szövetségének alapszabályát. A szövetség székhelye: Debrecen. (Az alapszabályt hamarosan módosították, ezt az 1929. november 8-i 230–05–147/1929. VKM számú rendelet hagyta jóvá.)

A magyar református egyház IV. budapesti zsinatának első ülésszakán a közoktatásról és a bíráskodásról szóló belső törvényeket módosították. → 1929. április 22.–május 2.

Kihirdették az 1928:XIV. törvénycikket A tudományegyetemekre, a műegyetemre, a budapesti egyetemi közgazdaságtudományi karra, a jogakadémiákra való beiratkozás szabályozásáról szóló 1920. évi XXV. törvénycikk módosításáról. Hatályon kívül helyezte az 1920:XXV. törvénycikk 3. §. 3. bekezdését, az izraelitákra vonatkozó megszorítást (az ún. numerus clausust).

Virág Ferenc pécsi megyéspüspök letette a Szent Mór kir. katolikus tanárképző intézet alapkövét.

Walko Lajos külügyminiszter a vatikáni magyar követséghez Luttor Ferenc pápai káplánt, balatonfüredi plébánost nevezte ki kánonjogi tanácsossá. (Serédi utódja lett.)