Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Kihirdették az 1927:XII. törvénycikkét A polgári iskoláról. 1. §: a polgári iskola feladata, hogy „a tanulót vallásos, erkölcsös és nemzeti szellemben gyakorlati irányú műveltséghez” juttassa. Első tantárgy a hit- és erkölcstan. Felekezet is állíthat polgári iskolát.

Budapesten elhunyt Mezey Ferenc egyházpolitikai író, az Izraeliták Országos Irodája titkára, majd elnöke.

Horthy Miklós kormányzó vitézzé avatta Subik Károly egri apátkanonokot, irodaigazgatót.

Piarista tartományfőnökké választották Szölgyémy Jánost.

XI. Pius pápa Shvoy Lajos regnumi plébánost és házfőnököt nevezte ki székesfehérvári megyéspüspökké. (Augusztus 1-jén a pápai nuncius szentelte püspökké, székfoglalóját augusztus 8-án tartotta. Tisztségét haláláig, 1968. január 21-ig töltötte be.)

A 20 000/1927. számú, a házadóról szóló pénzügy-minisztériumi rendelet fölsorolta a Magyarországon letelepülési engedélyt szerzett, összesen 37 szerzetesrendet.

A Hit és Szolgálat a városligeti Iparcsarnokban megrendezte az I. Országos Református Nagygyűlést.

Hatvanéves jubileumát ünnepelte a Bethesda Diakonissza Kórház.

Pietro Gasparri bíboros, vatikáni államtitkár és Vasile Goldis román vallás- és szépművészeti (kultusz)miniszter aláírta az Apostoli Szentszék és Románia konkordátumát. (Közös egységbe foglalta a román görög szertartású katolikus és a magyar latin szertartású egyházmegyéket a két ó-romániai latin szertartású egyházmegyével, viszont biztosította a katolikus kisebbségi iskolák létét, elismerte a katolikus egyház jogi személyiségét.) → 1929. július 7.

Szmrecsányi Lajos egri érsek Budapesten fölszentelte a Foederatio Emericana zászlaját.