Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Bakonycsernyén Mihók Imre (kivándorolt amerikás) Szentlélek-keresztségben hívő pünkösdista gyülekezetet alapított.

Megalakult a Magyarországi Mária Kongregációk Országos Szövetsége. Célja, hogy központi irányítás mellett fölvirágoztassa az egyes Mária Kongregációkat.

Megalakult a Magyar Zsidók Pro Palesztina Szövetsége.

Kihirdették az 1926:XXIV. törvénycikket A leányközépiskoláról és a leánykollégiumról. Célja, „hogy a tanulókat vallásos, erkölcsi és nemzeti szellemben magasabb általánosabb műveltséghez juttassa”.

Gr. Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter 88 206/1926. számú rendelete szabályozta az izraelita vallásfelekezetet az országgyűlés felsőházában képviselő rabbik választását. Választásra jogosultak a hazai önálló izraelita hitközségek. Ilyennek kell tekinteni azokat a hitközségeket, amelyek az 1885. november 13-i 1924/eln., 1888. június 21-i 1191/eln. VKM rendeletek szerint izraelita anyakönyvi kerületet, illetőleg rabbiságot alkotnak. A hitközséget a választáson a hitközségi elnök és a rabbi képviseli.

Kihirdették az 1926:XXII. törvénycikket Az országgyűlés felsőházáról. 4. §. B: az egyházi személyek közül méltóságuk vagy hivataluk alapján és tartama alatt tagja a felsőháznak:1. a javadalmukba beiktatott latin és görög szertartású római katolikus egyháznagyok, mégpedig Magyarország hercegprímása, a kalocsai és egri érsek,a csanádi, győri, hajdúdorogi, pécsi, székesfehérvári, szombathelyi, váci és veszprémi megyéspüspökök, a pannonhalmi főapát, a hazai két premontrei rend főnökei (jászói és csornai), a zirci apát, a kegyes tanítórend magyar főnöke és a székesfőkáptalanok nagyprépostjai (esztergomi, kalocsai és egri); 2. a református hitvallású egyház hivatalban legidősebb három püspöke és három főgondnoka; 3. az ágostai hitvallású evangélikus egyház hivatalban legidősebb két püspöke, továbbá egyetemes felügyelője és hivatalban legidősebb kerületi felügyelője; 4. az unitárius egyház hivatalban idősb egyik elnöke; 5. a budai ortodox püspök; 6. az izraelita vallásfelekezet képviseletére az izraelita hitközségek által életfogytiglan választott két lelkész (rabbi). 5. §: a 4. §-ban nem említett olyan polgári vagy egyházi méltóság, hivatal feléledése esetében, amely a főrendiház legutolsó működésének idejében főrendiházi tagságra jogosított, e méltóság vagy hivatal viselője lesz. (Megelőlegezte a remélt területi revízió által bekövetkező változásokat.) (A törvény szerint tehát a főrendiháznak 19 katolikus, 6 református, 4 evangélikus, 1 unitárius, 1 ortodox és 2 izraelita, összesen 33 egyházi tagja lett. Egyébként hivatalból összesen 50 fő, választással a főrendek 40, a törvényhatóságok 76, egyéb szervezetek 36 főt delegálhattak,a kormányzó 40 főt nevezhetett ki, összesen tehát 242 taggal alakult meg a felsőház.)

Horthy Miklós kormányzó jóváhagyta, a 79 805/1926. VKM számú rendelet kihirdette a M. Kir. Erzsébet Tudományegyetem Evangélikus Hittudományi Karának tanulmányi és vizsgaszabályzatát.

Budapesten megtartották a XVIII. Katolikus Nagygyűlést. Krisztus királysága és Assisi Szent Ferenc ünnepségei hatották át a rendezvényt. → 1927. október 16–19.