Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

XI. Pius pápa brevéjében Werner Adolf zirci apátot a violaszínű biretum és pileolus viselésének kedvezményével tüntette ki.

Gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök a román szenátusban a katolikus egyházat ért sérelmekről szólt.

Hódmezővásárhelyen elhunyt Szeremlei Sámuel, történeti és református egyházi író, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.

Budapesten elhunyt Fraknói Vilmos, 1892-től arbei c. püspök, jelentős egyháztörténész.

Csernoch János bíboros hercegprímás bemutatta aranymiséjét a Szent István-bazilikában.

Egyházhatósági végleges jóváhagyást kaptak a Szervita Nővérek (Szűz Mária Szolgálóleányai) Magyarországon.

Br. Bornemissza Gyulát kinevezték vatikáni követté. Tisztét haláláig,1925. december 30-ig viselte. → 1926. március 25.

A katolikus püspöki kar konferenciája tárgyalta a Magyar Katolikus Tanítóegyesületek Országos Szövetségének beadványát, amelyben az állami tanítókkal egyenlő elbánást kértek maguknak.

Budapesten összeült a XVI. Katolikus Nagygyűlés. Gr. Apponyi Albert megnyitóbeszédében kifejtette, hogy Magyarország boldogabb jövőt csak kereszténység tanítására alapozva érhet el. Gr. Klebelsberg Kunó kultuszminiszter a katolikusok feladatairól beszélt a haza újjáépítésében, Prohászka Ottokár székesfehérvári megyéspüspök a különböző társadalmi rétegek elkereszténytelenedéséről, gr. Mikes János szombathelyi megyéspüspök a hívők feladatairól a közéletben, Ernszt Sándor a szocializmusról szólt. → 1925. október 11–13.

A Magyarországon 1916-ban megtelepedett Isteni Ige Társasága Budatétényben megnyitotta az első magyar missziósházat.