Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten megjelent az Unitárius Értesítő című havi folyóirat. (Utolsószáma 1944-ben látott napvilágot.)

Átalakult a Bethlen-kormány. A vallás- és közoktatásügyi tárcát gr. Klebelsberg Kunó, addigi belügyminiszter vette át.

A magyar kormány által szorgalmazott anyagi kérdések rendezése nélkül az Apostoli Szentszék az esztergomi érsekség csehszlovák fennhatóság alattirészéből létrehozta a nagyszombati (trnavai) apostoli kormányzóságot, első adminisztrátorául Jantausch Pál nyitraludányi plébánost nevezte ki.

Az Apostoli Szentszék a győri és a szombathelyi egyházmegyék Ausztriához csatolt plébániáit a burgenlandi apostoli kormányzóságban egyesítette, közvetlenül Róma alá rendelte és adminisztrátorául Gustav Friedrich Piffl bécsi bíboros érseket nevezte ki. → szeptember 24., 1960. augusztus 15.

Madeira szigetén számkivetésben elhunyt IV. Károly, az utolsó magyar király.

A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus 1456. számú körlevele, abban a hiszemben, hogy görög egyházközségekről van szó, készségesnek mutatkozott joghatósága alá vonni az egyébként teljesen magyarrá vált ortodox (görögkeleti) egyházközségeket.

A konstantinápolyi pátriárka tomoszával jóváhagyta a karlócai ortodox keleti szerb metropólia beolvadását a „szerb, horvát és szlovén királyság autokephal egyesült ortodox keleti egyházba”.

XI. Pius pápa 3 millió koronát küldött a budapesti szegény gyermekek részére.

A bíborosi konklávé Achille Ratti milánói érseket választotta pápává, aki a XI. Pius nevet vette föl.

A Salvatore Nővérek Pestújhelyen 9 fővel átvették a Munkáskórházat.