Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök jóváhagyta az Erdélyi Róm. Kat. Népszövetség szervezeti szabályzatát. → 1922. augusztus 9.

Kihirdették az 1921:XXV. törvénycikket A kolozsvári és pozsonyi m. kir. tudományegyetemek ideiglenes elhelyezéséről. 1. §: az 1872:XIX. törvénycikkel fölállított kolozsvári M. Kir. Ferenc József Tudományegyetem Szegeden, az 1912:XXXVI. törvénycikkel fölállított pozsonyi M. Kir. Erzsébet Tudományegyetem ideiglenesen Pécsett nyert elhelyezést. (A katolikus tiltakozás miatt ennek evangélikus teológiai fakultása azonban Sopronban kapott új otthont.) → 1923. február 8.

A csehszlovák–magyar államközi tárgyalásokon a cseh küldöttek azt javasolták, hogy az egyházi javak fölosztásának és az új egyházmegyei szervezet kérdését vegyék be az államközi tárgyalások napirendjébe, s a Szentszéket zárják ki a vitából. Gr. Bánffy Miklós külügyminiszter elvetette a javaslatot, s egyidejűleg utasította gr. Somssich József vatikáni magyar követet, hogy a vatikáni illetékeseket informálja a csehek javaslatáról.

A budapesti Kir. M. Tudományegyetem fölvette alapítójának, Pázmány Péternek a nevét.

XV. Benedek pápa brevéje Kapisztrán Szent Jánost a magyar hadsereg patrónusává nyilvánította, ünnepnapjává március 28-át jelölte ki, július 22-én, a nándorfehérvári győzelem emlékére ünnepi énekes mise tartását írta elő, s e napon a magyar hadsereg minden keresztény hívője minden bűnére bocsánatot kaphat. → július 11., július 23.

A keresztényszocialista szakszervezetek kongresszust tartottak. Kimondták az addigi szövetség föloszlatását, és megalakították a Keresztényszocialista Országos Szakszervezetek Szövetségét. Elnöke Székely János volt államtitkár lett.

Kihirdették az 1921:IV. törvénycikket Az állami italmérési jövedékről. II. fejezet 5. §: az italmérésre szolgáló helyiségeknek távol kell lenniük a templomoktól, iskoláktól, kórházaktól, gyermekgondozóktól és a temetőktől.

A Szent Domonkos-rend vezetése alatt álló Jézus Szent Neve Társulatalosztályaként a katolikus férfiak részére P. Bőle Kornél O. P. megalakította a Credo Egyesületet. Célja a hitélet mélyítése és a korszerű apostolkodás.

A magyar kormány az Apostoli Szentszék és Románia között kötendő konkordátumtervezet kapcsán jegyzékben kérte a Szentszéket a romániai magyarok kulturális és vallási érdekeinek érvényesítésére.

A katolikus püspöki kar értekezlete elutasította Lorenzo Schioppa nuncius kérését, hogy tegyen konkrét javaslatot a magyarországi egyházmegyék csehszlovákiai új beosztásáról, ehelyett kérte a meglévő egyházi szervezet változatlan fenntartását, dacára a határok megváltozásának.