Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az adventista felekezet prédikátorai Budapesten konferenciát tartottak, ahol a Közép-Magyar Misszióterület újjászerveződött mint Magyar Misszióterület, és magába olvasztotta valamennyi, a mai Magyarország területén lévő gyülekezetet. (Ekkor az egyháznak 17 gyülekezete és 6 csoportja volt 502 taggal. Vezetője: Minck Adolf.)

A Keresztény Nemzeti Párt és a Keresztény Szociális Gazdasági Párt egyesült Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja néven.

Megjelent Tóth Tihamérnak, a Központi Szeminárium spirituálisának legnépszerűbb könyve, a Tiszta férfiúság. (Ez volt a nyitó darabja a Levelek diákjaimhoz című sorozatnak. Magyarul 14 kiadást ért meg, 28 ezer példányban kelt el, az európai nyelveken kívül kiadták japánul és Braille-írással a vakok számára is.)

Őrgr. Pallavicini György dunántúli központi kormánybiztos levelet intézett a keresztény egyházak püspökeihez, és kérte közreműködésüket a propagandabizottságokban.

Gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök az őt és papjait ért sorozatos zaklatások miatt panaszt küldött Budapestre, kérve annak a békekonferencia elé juttatását. → 1920. január 14.

Prohászka Ottokár megyéspüspök ünnepi tedeumot mondott abból az alkalomból, hogy Székesfehérvárra bevonult a Magyar Nemzeti Hadsereg.

XV. Benedek pápa ismét bírálta az autonómia tervezetét a beneficiális jog felforgatása miatt.

Gr. Mikes János szombathelyi megyéspüspök Pehm (1942-től Mindszenty) József zalaegerszegi hitoktatót zalaegerszegi plébánossá nevezte ki.

Bleyer Jakab nemzetiségi kisebbségi miniszter Csernoch János bíboros hercegprímásnak küldött tájékoztatása szerint Nagybecskereken megtiltották a harangozást, az újvidéki magyar katolikus főgimnázium berendezését Belgrádba vitték.

Hosszas előkészítő munka után megjelenhettek a Központi Sajtóvállalat katolikus kiadó lapjai: Nemzeti Újság, Új Nemzedék, Neue Post című politikai napilapok.