Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten értekezletet tartottak a Hetedik Napi Adventista Gyülekezet háborúból hazatért prédikátorai és missziós munkásai, hogy helyreállítsák az egyház belső rendjét.

Freund József és neje, Böhm Irén 600 ezer korona összegű alapítványt létesített az Országos Rabbiképző Intézet és az Országos Izraelita Tanítóképző internátusa céljaira.

Életbe lépett a Kánonjogi Törvénykönyv, a Codex Iuris Canonici. (1060. kánonja mindenütt megtiltotta a vegyes házasságot, ha veszélyezteti a katolikus fél és a születendő gyermek hitét. Mivel a katolikus lelkész aktív közreműködését kívánta meg, ezért a katolikus egyház a maga szempontjából nem tekintette érvényesnek az 1918 pünkösdje után kötött vegyes házasságokat.)

„Baltazár Dezső Nagy Károly püspök szentelési alapítványa” elnevezéssel Baltazár Dezső református püspökpénzalapot létesített, hogy minden év május 5-én támogatásban részesülhessen egy Kolozsvárott, felsőbb tanintézetben tanuló református, szegény, jó előmenetelű leány.

IV. Károly király jóváhagyta „a görög keleti szerb klerikális iskolai alap szükségletének fedezése céljából metropóliai járulék rendszeresítése tárgyában” alkotott szabályzatot. Ezt az 1076/1918. ME számú, március 17-i keltezésű rendelet hirdette ki.

Az Országgyűlési Néppárt (Katolikus Néppárt) és az Országos Keresztény-Szocialista Párt, valamint a keresztényszocialista egyesületek fúziójából megalakult a Keresztény Szociális Néppárt. Programja: a keresztény világnézet talaján állva, a Pragmatica Sanctio szemmel tartása mellett, a társadalmi-gazdasági élet keresztényszociális reformja.

A Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium 15 146/1918. III/a. szám alatt értesítette az erdélyi református egyházkerületet, hogy mely egyházközségek orgonáinak sípjait mentik fel a hadiigénylés alól.

Pápán a dunántúli református egyházkerületben Németh István püspök díszelnöksége és Czeglédy Sándor teológiai akadémiai tanár elnöksége alatt szövetség alakult „a dunántúli református egyházkerület területén lévő közép- és felsőbb fokú tanintézetek ifjúsága között az intézeti szabályok tiszteletben tartásával, s az illetékes hitoktatók és vallástanárok jóváhagyásával evangéliumi munka végzésére, és az arra alkalmas ifjaknak a Krisztus igéje szolgálatára való elvezérlésére”.

A budapesti katolikus papság értekezletén a Központi Sajtóvállalat kiadó részvényei elhelyezésének támogatásáról határoztak. → június 12.

Megalakult a Jézus Szíve Társaság, más néven a Jézus Szíve Népleányai női szerzetesrend. Alapítója: P. Bíró Ferenc jezsuita szerzetes. Célja: a szegény nép lelki és testi megsegítése.