Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az erdélyi róm. kath. Státus Kolozsvárott közgyűlést tartott, s ünneplésben részesítette gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspököt 25 éves papi jubileuma alkalmából.

X. Pius pápa 1913. január 1-jei hatállyal elfogadta Vaszary Kolos hercegprímás lemondását. → november 28.

Budapesten megalakult a Magyar Evangélikus Lelkészek Egyesülete. Első elnöke Veres József esperes lett.

Rossz egészségi állapota miatt lemondott Vaszary Kolos bíboros, esztergomi érsek. → november 13.

Összeült az izraelita országos értekezlet által kiküldött ún. százas bizottság. Leszögezte, hogy az egységes autonómiát a belső szervezetek és a tradíciók megbolygatása nélkül kell kiépíteni. Az elvégzendő feladatok megoldására szakbizottságokat hoztak létre (autonómia, ügyrendi, gazdasági, propaganda, kultusz és végrehajtó bizottságot).

A XII. Katolikus Nagygyűlést előkészítő bizottság elhatározta, hogy a bécsi Eucharisztikus Világkongresszusra való tekintettel elhalasztja az évi esedékes katolikus nagygyűlést. → 1913. november 8–10.

Az Országos Református Lelkész Egyesület mintegy ezer tagja Budapesten gyűlést tartott a fizetésrendezés érdekében.

A balázsfalvi görög katolikus érsek memorandumot intézett a pápához az új magyar görög katolikus püspökség tárgyában.

A korabeli nyilvántartások szerint az ország 16 929 népiskolájából 5212 latin szertartású katolikus, 1693 görög szertartású katolikus. Az 526 polgáriból 86 latin szertartású katolikus, 3 görög katolikus. A 92 tanítóképzőből 37 latinszertartású katolikus, 6 görög katolikus. A 2229 óvodából 194, a 9 óvónőképzőből 6 katolikus. 34 reáliskola volt. A 195 gimnáziumból 17 királyi katolikus, 47 szerzetesi, 2 görög katolikus, 7 az erdélyi róm. kath. Státus kezelésében. Az egri érsekség, illetve a pécsi püspökség joghatósága alatt 2 jogakadémia működött.