Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Radu Demeter nagyváradi görög katolikus megyéspüspök a pápánál járt, hogy az új magyar püspökség ellen előterjesztést tegyen. → május 6.

Félhivatalosan közzétették, hogy az új görög katolikus egyházmegye liturgikus nyelve az ógörög lesz. → március 7.

Az ortodox zsidók képviselői Budapesten közgyűlést tartottak: „nincs az a hatalom, amely az ortodox zsidókat a neológokkal való vallásfelekezeti” egyesülésre vagy közös autonómia fölötti tanácskozásra rábírná.

Budapesten, 1867 óta először, 250 magyarországi izraelita hitközség küldöttei tartottak országos értekezletet a magyar zsidóság ortodox és neológirányzatának egyesítése érdekében. Határozatai: 1. az izraelita vallásfelekezet az abban kialakult áramlatok ellenére egységes és oszthatatlan; 2. országos nagygyűlést tartanak az egyesítés érdekében; 3. az értekezlet országos bizottságot (ún. százas bizottság) küld ki a nagygyűlés szervezésére, a rabbik és hitközségi tisztviselők jogállásának biztosítására, országos nyugdíjintézet létrehozására. → február 27., június 28.

Az Apostoli Szentszék hozzájárult a magyar nyelvű görög katolikusok számára szolgáló új püspökség fölállításához. → március 2.

Gödöllőn Kir. Kat. Reálgimnáziumot, Mezőkövesden Kir. Kat. Szent László Reálgimnáziumot alapítottak.

P. Buttykay Antal szervezésében megalakult a Katolikus Leányok Országos Szövetsége.

A magyarországi ortodox izraelita hitfelekezet nagygyűlést tartott Budapesten a régi Országháza tanácskozó termében.

X. Pius motu propriót adott ki, amelynek értelmében egyházi átok alá esnek mindazok, akik akár mint törvényhozók, akár mint magánfelek egyházi személyt világi bíróság elé vonnak.