Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten megtartották a XI. Katolikus Nagygyűlést. Gr. Apponyi Albert volt kultuszminiszter a vallásosságról beszélt. (Az indexre tétel miatt ezúttal nem szólalt föl Prohászka Ottokár püspök.) → 1913. november 8–10.

I. Ferenc József király jóváhagyta, gr. Khuen-Héderváry Károly miniszterelnök 6551/1911. számú rendeletével pedig közzétette a karlócai keleti ortodox szerb metropólia püspöki zsinatának szervezeti szabályzatát.

A kultuszminisztérium az 1912. évi költségvetésbe 120 ezer koronát állított be az izraelita felekezet autonómiájának előmunkálataira.

I. Ferenc József király Firczák Gyula munkácsi görög katolikus megyéspüspöknek 50 éves papi jubileuma alkalmából az elsőosztályú vaskoronarendet adományozta.

A Presbiteri Világszövetség Budapesten, a Nemzeti Múzeum dísztermében tartotta nagygyűlését.

Klein Adolf, a szabadkai izraelita hitközség elnöke felhívást intézett a tesvérgyülekezetekhez: „az évtizedekre nyúló zsidó felekezeti villongások és ellentétek kiegyenlítése érdekében egy Budapesten egybehívandó, a hazai összes hitközségek kiküldötteiből álló nagygyűlés” tartását indítványozta. → 1912. február 20.

A görög katolikus magyarok Hajdúdorogon országos népgyűlést tartottak a görög katolikus magyar püspökség fölállítása érdekében.

Govrik Gergely a bécsi mehitarista rend (örmény) magyar származású érsek-főapátja aranymiséjét mondotta Bécsben a rendház ottani letelepülésének 100. évfordulóján.

A nagyszentmiklósi hitközség felavatta új zsinagógáját. — Ugyanekkor Budapesten felavatták a Komaegylet templomát.

A debreceni görög katolikus egyházközség közgyűlése folyamodványban kérte a királytól a magyar püspökség fölállítását.