Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az erdélyi róm. kath. Státus Kolozsvárott gyűlést tartott, amelyen gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök nyilatkozott a Borromei-enciklikáról.

Gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök a katolikus nagygyűlésen egy új, katolikus politikai párt alakítása mellett mondott beszédet.

Budapesten a Vigadó termeiben megtartották a X. Katolikus Nagygyűlést. A nagygyűlés idején a budapesti főiskolai ifjúság ünnepet rendezett, amelyen gr. Apponyi Albert beszédet mondott a katolikusok tömörüléséről. Prohászka Ottokár székesfehérvári megyéspüspök az intellektualizmus túlhajtásairól szólt. → 1911. november 12–14.

Az erdélyi református egyházkerület Kolozsvárott évi közgyűlését tartotta. Br. Bánffy Dezső világi elnök megnyitóbeszédében a Borromei-enciklikával foglalkozott. → november 17.

Az adventista felekezet erdélyi gyülekezetei Brassóban megalakították a Transsylvania Egyesületet.

A baptisták országos kongresszust tartottak Hajdúböszörményben.

Az Országos Református Lelkész Egyesület megkezdte évi közgyűlését Budapesten. A gyűlésen több, a katolicizmust támadó beszéd hangzott el. → december 15.

Veszprémben nagy ünnepséggel szentelték föl az újonnan restaurált püspöki székesegyházat.