Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Városy Gyula kalocsai érsek X. Pius pápa Editae saepe kezdetű, ún. Borromei-enciklikáját pásztorlevélben hirdette ki az egyházmegye papsága előtt. → július 12.

A magyarországi piaristák Budapesten tartott rendkívüli nagykáptalani gyűlésén Magyar Gábor tartományfőnök közölte Róma döntését: a magyar piarista tartomány reformja elmarad.

Karlócán összeült az ortodox szerb egyházi kongresszus, amit egy hónap múlva őszig elnapoltak.

X. Pius pápa Borromei Károly szentté avatásának 300. évfordulójára Editae saepe kezdetű enciklikát adott ki, amelyben a modernisták ellen fordult. Velük szemben az ellenreformáció egyik vezérét, Borromei Szent Károly bíborost aposztrofálta igazi reformátorként. Ezért az enciklikát a protestánsok, kivált a németek sértőnek találták magukra nézve. → július 9.

Vaszary Kolos bíboros hercegprímás jóváhagyta az egyházművészeti tanfolyam fölállítására vonatkozó tervezetet.

Rómában a lateráni Szent János-bazilikában leleplezték II. Szilveszter pápa szobrát, s a magyar zarándokok felajánlották a pápának a magyar Szent Korona hasonmását azért a koronáért, amelyet II. Szilveszter ajándékozott a magyar nemzetnek.

Megtartotta első országos konferenciáját a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség (MEKDSZ, később Magyar Diákok Pro Christo Szövetsége). Megvitatták alapszabály-tervezetüket, amelyet a Belügyminisztérium október 22-én hagyott jóvá.

Gr. Apponyi Albert kultuszminiszter kiutalványozta a protestáns lelkészek kongruáját.

A Nép címmel megindult az Országos Keresztény-Szocialista Párt lapja.

A Filadelfia Diakonissza Szövetség a budapesti Német Leányegyháztól megvásárolta a Bethesda Kórházat.