Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Ferenc József király elrendelte, hogy a római és görög katolikus lelkészek kongruájának részbeni biztosítására 1908. január 1-jétől visszamenőleg a magyar vallásalapból állandóan 1,2 millió korona vétessék igénybe, a nagyobb egyházi javadalmasok pedig évi 700 ezer koronával járuljanak hozzá.

Az Országos Református Lelkész Egyesület küldöttsége Antal Gábor püspök vezetésével Justh Gyula képviselőházi elnöknél, Wekerle Sándor miniszterelnöknél és gr. Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszternél járt, és átadta az egyesület feliratát a református lelkészek fizetésrendezéséről.

A dunamelléki református egyházkerület közgyűlésén Darányi Ignác főgondnok beszédet mondott a felekezeti békéről.

Gr. Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter 106 276/1908. számú rendelete szabályozta az állami iskolai vallásoktatást, és elrendelte: a felsőbb osztályokban a hittan alapvető elemeit és a szokottabb imádságokat az iskola esetleges nem magyar nyelvétől függetlenül magyar nyelven is előadják. → 1909. augusztus 17., 1914. április 24.

Meghalt Kiss Aron református tanár, történész, neves életrajzíró.

A pesti evangélikus magyar egyház lelkészévé választotta Raffay Sándor írót, pozsonyi teológiai tanárt.

A magyarországi evangélikus egyház lelkészi kara egyetemes értekezletet tartott Budapesten.

I. Ferenc József király megerősítette Bogdanovics Lucián püspöknek karlócai szerb pátriárkává történt megválasztását. Október 8-án iktatták be méltóságába.

A katolikus püspöki kar értekezletet tartott a hercegprímás budai palotájában. Elfogadta a Szentszékhez intézendő memorandum szövegét a Provida kiterjesztéséről, amit a király is támogatott. (A memorandumot gr. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök vitte Rómába.) → 1909. február 27.

A magyar reformátusok Budapesten megalakították az Országos Vallásegyenlőségi Szövetséget, amelybe bevonták az evangélikus felekezet híveit is.