Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Karlócán megnyílt az ortodox szerb egyházi zsinat a király személyének képviselője, Günther Antal igazságügy-miniszter jelenlétében. → augusztus 1.

Megtartotta alakuló közgyűlését a Kálvin Szövetség. Célja a fokozottabb egyháztársadalmi munka. Első elnöke: Kenessey Béla erdélyi református püspök.

Degenfeld József elnöklete alatt a két protestáns egyház értekezletén megalakult az Országos Evangéliumi Szövetség. Célja: evangélium szerinti társadalmi tömörülés minden, a lelkiismereti szabadságot és a bevett vallásfelekezetek jogegyenlőségét veszélyeztető törekvés ellen.

Rajner Lajos c. püspök, esztergomi érseki helytartó Esztergomban megalapította a Keresztény Szeretet Országos Gyermekvédő Műve elnevezésű, katolikus szellemű gyermekvédelmi szervezetet. Célja az elhagyott, árva gyermekek gondozása. Első elnöke Giesswein Sándor győri kanonok, országgyűlési képviselő lett. → 1910. szeptember 15.

A premontrei kanonokrend a csehországi Teplában egyetemes káptalant tartott.

A katolikus püspöki kar konferenciája kérte a Szentszéket, hogy a Provida hatályát – Németországon kívül – Magyarországra is terjesszék ki. (Indoklásul az 1841. évi ún. Lambruschini instrukciót hozták föl, amely Magyarországon is érvényesnek tekintette a protestáns lelkészek előtt kötött házasságot.) → szeptember 3.

A Ne temere pápai dekrétum rendelkezése folytán katolikus szempontból érvénytelenek lettek Magyarországon az április 19. után protestáns lelkész előtt kötött vegyes házasságok.

Wekerle Sándor miniszterelnök 1427/1908. szám alatt közzétette „a karlóczai görögkeleti szerb metropólia területén levő zárdai, mint nemzeti egyházi javak igazgatása, felügyelete és felhasználása, valamint a zárdaszerzetesek javadalmazása iránt a görögkeleti szerb nemzeti egyház congressusa által alkotott” szabályzatot.

I. Ferenc József Bogdánovics Lucián budai szerb püspököt a szerb egyház adminisztrátorává nevezte ki.