Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten a hercegprímási palotában tanácskozást tartott a katolikus püspöki kar a kongrua ügyről. → 1908. február 5.

Budapesten megalakult az Országos Evangélikus Tanáregyesület. Első elnöke Meskó László egyházmegyei és főgimnáziumi felügyelő volt. (A református tanárok hasonló egyesületével együtt 1927 óta kiadja a Protestáns Tanügyi Szemlét.)

Az ország református papjai közül mintegy ötszázan kongresszusra jöttek össze Budapestre az Országos Református Lelkész Egyesület (ORLE) megalakítására. Az egyesület megalakulása után az elnök, Baltazár Dezső hajdúböszörményi lelkész-esperes bejelentette, hogy a papok szervezkedésének célja: követelni a református egyház érdekében az egyházi javak szekularizációját.

X. Pius pápa kiadta a modernizmus elítéléséről szóló, Pascendi dominici gregis kezdetű enciklikáját.

A magyarországi unitáriusok zsinatot tartottak Csókafalván, ahol legutoljára száz évvel ezelőtt volt unitárius zsinat.

A magyar katolikusok Pécsett megtartották a VII. Katolikus Nagygyűlést. Ezen 5 püspök és mintegy 15 ezer hívő vett részt. Külön szekcióban vitatták a nővédelem kérdéseit. E téma fő előadója Farkas Edit volt. Számos előadás hangzott el a katolikus sajtóról is. → 1908. szeptember 14–16.

X. Pius pápa kiadta a Ne temere kezdetű dekrétumát. Az 1908. április 19. (húsvét) után a tiszta katolikus és vegyes házasságok csak abban az esetben lesznek érvényesek, ha katolikus lelkész aktív közreműködésével köttetnek, s így az összes születendő gyermek katolikus lesz. (Kivétel, ahol másként rendelkezett Róma. Németországra nézve pl. az 1906-ban kiadott Provida kezdetű konstitúció az addigi gyakorlatot hagyta érvényben. Magyarországra Róma nem kívánta kiterjeszteni a Provida hatályát.) → 1908. április 19., április 23.

Gr. Apponyi Albert 76 000/1907. VKM számú rendelete az 1907:XXVII. törvénycikk végrehajtásáról.

Kőbánya ünnepet rendezett plébánosának, Hock Jánosnak 25 éves papi és írói jubileumára.

Gr. Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter bizalmas értekezletet hívott egybe, hogy a katolikus autonómiát a törvényhozás útján biztosítsa.