Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Budapesten összeült a VI. Katolikus Nagygyűlés. A megnyitóbeszédet gr. Zichy János elnök tartotta a 20. századi katolicizmus eszméiről. A nagygyűlés központi témája a nőkérdés volt. → 1907. augusztus 25–27.

Gr. Andrássy Gyula belügyminiszter 57 891/1906. számú rendelete a különböző vallásfelekezetekhez tartozók temetkezési szabadságának biztosításáról.

Nagybányán megjelent az Igehirdető című prédikációs folyóirat. (A lap 1919-ben szűnt meg.)

A II. budapesti református zsinat negyedik ülésszakán a külföldön lévő hívek és egyházközségeik gondozásáról alkottak törvényt. A konventet utasította a debreceni református bölcsész fakultás tervezetének elkészítésére. → december 4–6.

X. Pius pápa a váci megyéspüspöknek engedélyezte az érseki pallium és érseki kereszt viselését, amely kiváltságot addig csak a pécsi püspök élvezte.

Budapesten megalakult az Országos Rabbiegyesület. (Alapszabályzatát a Belügyminisztérium 1906. június 22-én fogadta el.)

Lukács György vallás- és közoktatásügyi miniszter 102 284/1905. szám alatt jóváhagyta a magyarországi autonóm ortodox izraelita hitfelekezet országos képviselőségének, központi bizottságának és központi irodájának szervezeti szabályzatát.

Melle Ödön metodista lelkész Budapestre tette át székhelyét.

Budapest központtal fölállt az Irgalmas Nővérek önálló magyar tartománya.

Elhunyt Schweiger Márton, az Izraelita Tanítóegyesület egyik alapítója, 1880–1905 között az Országos Rabbiképző Intézet Vezérlőbizottságának elnöke.