Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Az ortodox izraelita hitfelekezet közvetítő bizottsága 26 915. szám alatt beterjesztette a VKM-hez az izraelita országos képviselőség és a központi bizottság szervezetét, valamint a központi iroda működését rendező szabályzatot. → 1906. január 9.

Kristóffy József belügyminiszter 58 763/1905. számú rendeletével az izraelita Chevra Kadisa egyletet a Magyarországi Izraeliták Országos Irodájának kérésére mentesítette a rendszeres évi hatósági vizsgálat alól.

A II. budapesti református zsinat harmadik ülésszakán lelkészi nyugdíjintézetet létesítettek és megtárgyalták az egyházi alkotmányra vonatkozó törvényt. (Az egyház hivatalos neve „református”-ra rövidült.) → 1906. március 27–30.

Befejeződött a budapesti Szent István-bazilika belső terének építése. (1938-ban „basilica minor” rangra emelték.)

Lukács György vallás- és közoktatásügyi miniszter 77 092/1905. számú rendelete a baptista vallást törvényesen elismerte. (A rendelet következtében két táborra szakadtak a baptisták, az egyik igényelte a törvényes elismertetést – Udvarnok–Balogh– Csopják-csoport –, míg a másik – Meyer–Kornya–Tóth-csoport – nem törődött vele. Ez utóbbiak szabad baptistáknak nevezték magukat.) → 1908. december 1–2.

Lukács György vallás- és közoktatásügyi miniszter 4249/1905. eln. számú rendeletében megerősítette, hogy az izraelita ortodox hitközségekben felmerülő perek a hitfelekezeti autonóm választott bíróság elé tartoznak.

A minisztertanács határozata értelmében, ha a párbér mennyisége vagy jogalapja vitássá válik, a közigazgatási hatóság illetékes eljárni. A közigazgatási per fórumrendszere: I. fok a főszolgabíró, II. fok az alispán és III. fok a vallás- és közoktatásügyi miniszter volt.

I. Ferenc József király Prohászka Ottokárt, a budapesti Kir. M. Tudományegyetem Hittudományi Karának tanárát székesfehérvári, gr. Zichy Gyulát pécsi megyéspüspökké nevezte ki.

Megtartotta II. rendes évi közgyűlését az Országos Keresztény Szociális Szövetség, amely ezzel a kongresszussal kezdte meg rendes működését. Egyesületei száma 1905-ben közel 40 volt.