Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Összeült a keresztényszocialista egyesületek I. országos kongresszusa, ahol megtörtént a Keresztény Szociális Egyesületek Országos Szövetségének végleges megalakítása.

Budapesten, az ügyvédi kamara dísztermében összeült a református egyház II. zsinatának második ülésszaka. (Létrehozta az egyetemes adóalapot; módosította az egyházi törvénykezést, a lelkészválasztást, a köznevelést és közoktatást szabályozó törvényeket.) → november 22.–december 13.

Vaszary Kolos bíboros hercegprímás 581/1905. számú rendeletével kiadta a püspöki kar által elfogadott katolikus népiskolai tantervet, amely 1926. szeptember l-jéig volt érvényben.

X. Pius pápa boldoggá avatta az 1619-ben Kassán vértanúságot szenvedett Körössy Márk esztergomi kanonokot, Grodecz Menyhért és Pongrácz István jezsuita szerzeteseket.

X. Pius pápa bíborossá kreálta Samassa József egri érseket.

Elhunyt Bágyoni Szabó Sámuel református tanár, egyház- és iskolatörténeti író.

Kovács Sándor teológiai tanár felelős szerkesztésében megjelent Nyíregyházán az Evangélikus Őrálló című lap. (1919-ben szűnt meg.)

A vasárnapi iskolák tanítói és pártolói megalakították a Vasárnapi Iskolai Szövetséget. Első elnökévé legidősebb Victor Jánost választották. → 1909. október 19.

Berzeviczy Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter 97 929/1904. számú rendelete megerősítette, hogy a status quo ante irányzathoz tartozó izraeliták közigazgatási eljárás alá eső vitás ügyeiben első fokon a főszolgabíró(vagy polgármester), másodfokon a közigazgatási bizottság illetékes. (Ők ugyanis nem kívánják alávetni magukat a kongresszusi vagy ortodox szervezési szabályzatban előírt hitfelekezeti választott bíróságnak.) Fellebbezési, felülvizsgálati kérelmeiket a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztériumba nyújthatják be.