Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Glattfelder Gyula csanádi megyéspüspök megalapította a Katolikus Főiskolai Internátus Egyesületet, amelynek célja az egyetemi és főiskolai ifjúság katolikus szellemű nevelése volt.

Mangra Vazul aradi megválasztott ortodox püspököt Wlassics Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter nem ajánlotta megerősítésre a királynak. (1902. december 17-én a király nem is erősítette meg a választást.)

Budapesten megalakult a Magyar Görögkatolikusok Egyesülete. Célja: a budapesti, a munkácsi és eperjesi egyházmegye hívei egységének megteremtése, a görög katolikusok anyagi és erkölcsi érdekeinek előmozdítása. Elnöke: Szabó Jenő ny. miniszteri tanácsos, főrendiházi tag lett. → 1903. december 25.

A budapesti Bethlen Gábor Kör vezetőinek buzdítására Kolozsvárott is megalakult a Bethlen Gábor Kör.

Ferencz József unitárius püspök javaslatára a Királyhágón inneni egyházközségekből Duna–Tiszamenti Unitárius Egyházkör néven új szervezeti egység alakult. Első espereséül Józan Miklós budapesti lelkészt, világi elnökéül br. Dániel Gábort, a képviselőház alelnökét, valamint Kovács József hódmezővásárhelyi téglagyárost választották.

Az erdélyi református egyházkerület közgyűlésén br. Bánffy Dezső követelte az 1848:XX. törvénycikk azonnali végrehajtását.

Budapesten megtartották a III. Katolikus Nagygyűlést. A rendezvényen 13 főpásztor jelent meg. A központban XIII. Leó pápa trónra lépésének 25. évfordulója állt. → 1903. október 20–22.

Budapesten megjelent az Új Lap című katolikus politikai napilap, olcsó népújság. Szerkesztője: Hivatal József.

Dessewffy Sándor csanádi megyéspüspök pásztorlevélben hozta nyilvánosságra, hogy a pápa a temesvári millenniumi templomot búcsújáró hellyé avatta.