Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Négy új ferences rendtartomány alakult: mariánus, kapisztrán, stefanita, cirill-metodia. (A szalvatoriánus és a ladiszlata tartomány megszűnt.)

Az ez évben tartott népszámlálás szerint Magyarország lakossága (Horvátország nélkül) 16 838 255 fő. Felekezeti megoszlás: latin szertartású katolikus 48,7%; görög szertartású katolikus 10,9%; ortodox 13,1%; evangélikus 7,5%; református 14,4,%; unitárius 0,4%; izraelita 4,9%.

Rómában samosatai c. püspökké szentelték Kohl Medárd esztergomi kanonokot, aki Vaszary Kolos hercegprímás segédpüspöke lett.

Budapesten megtartották az I. Katolikus Nagygyűlést. Az első nyilvános ülésen meghozták a Nagygyűlés szabályait, megválasztották protektorait. Négy szekcióban üléseztek a katolikus nyilvánosság, a tudomány, a művészet és irodalom, a nevelés és a keresztényszociális kérdésekről. Az ünnepi szónokok között volt gr. Zichy Nándor, Mayer Béla püspök, Prohászka Ottokár és Giesswein Sándor. → 1901. november 5–7.

A magyar kereszténység kilenc százados évfordulójának ünnepségeit tartották Esztergomban. I. Ferenc József királyt Frigyes főherceg képviselte.

XIII. Leó pápa az esztergomi székeskáptalan mindenkori tényleges tagjainak protonotarius apostolikus ad instar rangot adományozott.

XIII. Leó pápa magyar görög katolikus zarándokokat fogadott. (A zarándokok megjelenésükkel a magyar görög katolikusság létét bizonyították. Vályi János eperjesi megyéspüspök a magyar liturgia szentesítését kérte a pápától.)

A 812/1900. ME számú rendelet jóváhagyta a karlócai ortodox szerb metropólia kötelékébe tartozó ortodox-szerb lelkészség egységes fegyelmi szabályzatát. Kikötése: a szabályzat 86. §-ának 5. pontja alatt említett kiközösítés (anathema) büntetés miniszterelnöki beleegyezés nélkül nem mérhető ki; az egyházi fegyelmi bíróság határozata ellen az érintettnek jogában áll a miniszterelnökhöz fordulni, aki megsemmisítheti az ítéletet.

A katolikus püspöki kar konferenciája megtárgyalta az autonómia kongresszus javaslatát, és Róma ezt elutasító álláspontját fogadta el. (A püspököket az autonómia fölé helyezte volna, a kinevezésekbe nem adott beleszólást.)

Ülésezett a katolikus II. autonómia kongresszus, ahol három irányzat bontakozott ki. (Gr. Zichy Nándor és néppárti híveinek a hierarchia érdekeit képviselő, gr. Apponyi Albert mérsékelt és Ugron Gábor radikális, a hierarchiával szemben álló tábora.)