Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Magyarországon először Pozsonyban hírt adtak magukról a metodisták. Ugyanezen év folyamán a Bácskában is megjelentek. → 1901. december

Elsőként Fogarason megalakult a Magyarországi Hetedik Napi Adventista Egyház gyülekezet. → 1939. december 2., 1941. január.

A Szent István Társulat beköltözött új székházába: Budapest VIII. ker., Szentkirályi u. 28.

Kihirdették az 1898:XXXI. törvénycikket a mekkai zarándoklásnál való óvintézkedések és a Perzsa-öbölben szervezendő egészségügyi felügyelet szabályozásáról. (A nemzetközi egyezmény hitelesítési okmányait Párizsban 1898. június 20-án cserélték ki.)

Az egyházmegyei hatóság hozzájárult a lazaristák letelepedéséhez Piliscsabán.

Perczel Dezső belügyminiszter 82 012/1898. számú rendelete előírta, hogy a születési anyakönyvekben tüntessék föl: a gyermek vallása mi alapján lett bejegyezve (pl. reverzális, törvénytelen, egyik bevett vagy törvényesen elismert valláshoz sem tartozik stb.).

Perczel Dezső belügyminiszter 77 780/1898. számú rendelete a bukovinai csernovici izraelita magánkórházat töröltette a közkórházak nyilvántartásából.

Kihirdették az 1898:XIV. törvénycikket A lelkészi jövedelem kiegészítéséről. (A törvény nem érintette a latin, a görög és az örmény katolikus lelkészek jövedelmének kiegészítését, mert annak rendezése folyamatban volt.) Az 1898. január 1-jéig rendszeresített lelkészi állások jövedelmét az állampénztár terhére évi 1600 (lelkészé), illetőleg 800 (segédlelkészé) koronára egészítik ki. A teljes kongruát csak az előírt képesítéssel bíró lelkészek kaphatták, a többiek csak a fél kongruára jogosultak. (Az első évben 1 millió korona kiadást jelentett az állampénztárnak, 1900-ban 200 ezer korona póthitelt szavaztak meg fedezésére.)

Budapesten megalakult a Görög Szertartású Katolikus Magyarok Országos Bizottsága. Célja: a magyar nyelvű szertartás törvényes elismertetése mindenütt, ahol azt a görög katolikus magyarok érdeke megkívánja, tekintet nélkül arra, hogy mely egyházmegye területén laknak; naptáregyesítés. Elnöke Szabó Jenő ny. államtitkár, főrendiházi tag lett.