Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

Szentszéki rendelet mondta ki, hogy tilos, de érvényes a katolikus fél javára adott reverzális nélkül protestáns lelkész, illetve csak polgári tisztviselő előtt kötött vegyes házasság. → 1907. augusztus 2.

Theodor Herzl kezdeményezésére Bázelben megtartották az első cionista kongresszust. → szeptember 8.

 I. Ferenc József király szentesítette az 1897:XXXIII. törvénycikket Az esküdtbíróságokról. 7. §-a szerint az esküdtszéki szolgálat alól mentes a lelkész.

Elhunyt Jakab Elek unitárius levéltáros, akadémikus, egyháztörténész.

Elhunyt Brassai Sámuel kolozsvári unitárius egyetemi tanár, akadémikus, neves tudós.

I. Ferenc József király Wlassics Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter előterjesztésére befejezettnek nyilvánította az 1870. október 26-ra egybehívott autonómia kongresszust, és ismételten megengedte az új kongresszus megtartását. (Róma eleve elzárkózott.)

A katolikus püspökkari konferencia hosszú vita után beleegyezett az autonómia kongresszus egybehívásába, de eleve megszabta az autonómia egyházi határait. → november 17.

Firczák Gyula munkácsi görög katolikus megyéspüspök értekezletet tartott Bereg, Ung, Ugocsa és Máramaros vármegye országgyűlési képviselőivel. Megtárgyalták a rutén nép anyagi és szellemi felemelkedésének követelményeit. Emlékiratot juttattak el egyes miniszterekhez, amelyben ingyenes és főleg gazdasági irányú népoktatást, óvodák és gyermekmenhelyek létesítését; a házi- és szövőipar meghonosítását, útépítést és vámmentességet; a galíciai bevándorlás korlátozását; méltányos adóelengedést és hitelt kértek.