Tovább az elektronikus kiadványokra
Tovább az Eseménytárra

 

 

A történeti kutatás egyik alapvető célja az események-folyamatok kezdetének, időtartamának pontos meghatározása. Ezt végzi a „kronológia” – időtan – mint a történettudomány egyik segédtudománya. Legyen szó emberi vagy természeti történelemről.

A „kronológia” ugyanakkor történetírói műfaj: a történések előadása szigorú időrendben. Ilyen értelemben a kronológiát a történelmi ábrázolás egyik műfajának tekintjük. A mi értelmezésünk szerint közli a történés pontos idejét, helyét és azt, hogy „akkor”, „ott” mi történt.

A Történelmi Tár segíteni szeretné a történések időbeli pontos meghatározásának újrabecsülését. Ezért is az Eseménytár közöl részben e-könyveket – tematikus kronológiai feldolgozásokat – és emellett kísérletet tesz a „vég nélküli” magyar történelmi kronológia létrehozására. (Kihasználva a digitális közlés és szerkesztés nyújtotta lehetőségeket.) Vég nélküli e kronológia, mert a szerkesztőség folyamatosan javítja-bővíti tényanyagát. Merthogy tisztában vagyunk azzal: mégoly biztosnak tűnő állításainkat is folyamatosan újra kell vizsgálnunk, okadatolását ki kell egészítenünk. Vég nélküli, mert az Időtár a magyar nemzet történelmének példáján megkísérli bemutatni: miként lehet a földi élet teljességét a történések időrendjével megragadni. Az Eseménytár szerkesztésében kiemelten számítunk kollégáink közreműködésére, javaslatokra, helyesbítésekre, kiegészítésekre.

A Magyar Történeti Kronológia támaszkodik hazai szakirodalom egészére. Összeállításának és szerkesztésének elveit a 2003-ban a História folyóiratban közzétett szerkesztői koncepció határozta meg. (Ezt alább közöljük.) A szerkesztői koncepcióban célul kitűzött, tematikájában „totális kronológiát” a rendszeres kiegészítések során, folyamatosan kívánjuk elérni.

A Magyar történeti kronológia összeállítója és szerkesztője Glatz Ferenc, olvasószerkesztője Burucs Kornélia, Pótó János. A szerkesztőbizottság: Csorba László, Gecsényi Lajos, Makk Ferenc, Molnár Antal, Pók Attila, Soós István, Szász Zoltán, Székely György, Tringli István, Zsoldos Attila. Szerzőit az adott fejezetek tartalomjegyzékénél közöljük.

I. Ferenc József király szentesítette az első három egyházpolitikai törvényt. → december 18.

A piaristák Kolozsvárott megnyitották a Kalazantinumot, ahol teológiai és főiskolai tanulmányokat folytattak a papnövendékek. → 1895.

A Székesfehérváron tartott katolikus nagygyűlésen kimondták a Katolikus Néppárt megalakításának szükségességét. → december 11.

Az evangélikus egyház budapesti zsinatának hatodik, utolsó ülésszaka tudomásul vette az előző ülésszakon hozott törvényei szentesítését, és intézkedett a teljesen új törvénykönyv kinyomtatásáról. A zsinat megalapította az országos közalapot.

I. Ferenc József király szentesítette az evangélikus egyház zsinatán elfogadott egyházi törvényeket. (A VKM 177/1896. eln. szám alatt tette közzé.) → november 6–7.

A főrendiházban Samassa József egri érsek modernista tartalmú beszédet mondott, amelynek nagy sajtóvisszhangja volt, többek között a fiatal Prohászka Ottokár is támadta.

XIII. Leó pápa levele a magyar püspöki karhoz, amelyben buzdítja őket, hogy törekedjenek az egyházpolitikai törvényjavaslatok napirendről való levételére.

A Pesti Izraelita Hitközség a kultuszminisztertől engedélyt kapott egy gimnázium felállításához.

I. Ferenc József király szentesítette az 1894:XVI. törvénycikket Az örökösödési eljárásról.127. §: a törvény felhatalmazza az igazságügyi, valamint a vallás- és közoktatásügyi minisztert, hogy a végrendelet nélkül elhalt alsóbbrendű katolikus papok hagyatékainak felosztását rendelettel szabályozzák.

A főrendiház mindössze 4 szavazattöbbséggel elfogadta a polgári házasságról szóló törvényjavaslatot. → december 9.